30 listopada Narodowe Centrum Nauki ogłosiło ostatnią listę laureatów konkursu MINIATURA 5. Wśród ponad 300 działań naukowych, które otrzymają dofinansowanie znalazły się badania wstępne/pilotażowe zaprojektowane przez badaczy z naszej uczelni. Dotyczą one m.in. padaczki skroniowej i chorób narządu wzroku.
Granty otrzymają:
- Dr hab. Joanna Giebułtowicz z Zakładu Bioanalizy i Analizy Leków otrzyma na projekt „Badanie wpływu wybranych substancji czynnych leków występujących w osadach dennych na metabolizm Heterocypris incongruens”
- Dr Tomasz Dziedzic z Kliniki Neurochirurgii na projekt „Anatomia dróg istoty białej w odniesieniu do diagnostyki i leczenia padaczki skroniowej”
- Dr hab. Edyta Krzych-Fałta z Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa na projekt „Próba prowokacyjna z alergenem pokarmowym-sIgE w popłuczynach nosowych, czy to możliwe?”
- Dr Vira Chumak z Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej na projekt „Wstępna analiza potencjalnej roli receptora nukleotydowego P2X4 w nowotworach hematologicznych in vitro”
- Dr Robert Kuthan z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej na projekt “Badania mikrobiomu w przebiegu infekcyjnych chorób narządu wzroku”
W konkursie MINIATURA 5 można było otrzymać grant na badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze i konsultacyjne. Aplikacje przyjmowane były w trybie ciągłym. We wrześniu złożono 949 wniosków, w całym konkursie – 1898. O przyznanie środków mogli starać się naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2009 roku i mają w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe. Badacze mogli uzyskać finansowanie w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na działanie trwające do 12 miesięcy.