– Od samego początku towarzyszyło nam wiele ważnych osób w naszej uczelni, dzięki którym nasz zakład przez te 20 lat mógł się rozwinąć. Jesteśmy dumni z naszego dorobku – powiedział prof. Bolesław Samoliński, kierownik zakładu, otwierając sympozjum i witając jego uczestników. Następnie zaprezentował krótki rys historyczny zakładu oraz jego najważniejsza osiągnięcia.
Rektor WUM, prof. Zbigniew Gaciong pogratulował zacnego jubileuszu oraz życzył dalszego owocnego rozwoju. Kierując się do gości wydarzenia, podkreślał: – Zakład, oprócz szerokiego zakresu działalności, zajmuje się również polityką zdrowotną w odniesieniu do zdrowia publicznego. W naszym kraju jest to niezwykle ważny obszar, w którym konieczne jest wsparcie eksperckie i zaplecze intelektualne. Zakład i uczelnia są takim zapleczem dla różnego rodzaju instytucji rządowych i pozarządowych, a mogą być w jeszcze większym stopniu. Mam nadzieję, że rządzący będą z tejże wiedzy eksperckiej i możliwości, którymi uczelnia i zakład dysponują, korzystali.
Oddając głos pracownikom prezentującym dorobek naukowy zakładu, prof. Samoliński zaznaczył: – Mam zaszczyt prowadzić zespół, który moim zdaniem należy do elity polskiej w zakresie problematyki dotyczącej zdrowia publicznego, epidemiologii i zdrowia środowiskowego.
Badacze zaprezentowali m.in. program „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce” (ECAP) i jego dalsze inklinacje, a także „Narodowy Program Zdrowia 2016-2020” oraz projekt „MedFake”. Przedstawili również wyniki badań nad częstością występowania zakażeń SARS-CoV-2 wśród pracowników policji w woj. mazowieckim oraz analizy badań przeprowadzanych w ambulatorium. Na koniec omówili wyniki prac zespołu nad doskonaleniem jakości w ochronie zdrowia oraz współpracę badawczą z innym ośrodkami naukowymi i studentami.
Wśród wielu gości wydarzenia znaleźli się m.in.: prof. Aleksander Nawrat, Przewodniczący Rady Uczelni, Senator Beata Małecka-Libera, prof. Marek Krawczyk, rektor WUM w latach 2008-2016, prof. Jerzy Kruszewski, wieloletni konsultant w dziedzinie alergologii, prorektorzy uczelni, przewodniczący rad dyscyplin naukowych, dziekani, byli kierownicy zakładu i jego pracownicy.
W 2001 roku na mocy zarządzenia Rektora Akademii Medycznej nr 17/2001 z dnia 26 czerwca na Wydziale Nauki o Zdrowiu powstała Samodzielna Pracownia Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych. Rok 2004 to rok przekształcenia jej w Zakład. Kolejna zmiana nastąpiła w roku 2007, kiedy to jednostka przyjęła nazwę Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii. W 2021 r. nazwa zmieniła się na obecnie funkcjonującą: Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii.
Zespół zakładu tworzą lekarze ze specjalizacją w otolaryngologii, alergologii, pediatrii, immunologii i pulmonologii, osoby specjalizujące się w epidemiologii, zdrowiu publicznym, zdrowiu środowiskowym oraz eksperci z zakresu biostatystyki, socjologii i inżynierii środowiskowej. Obecnie zakład prowadzi 54 przedmioty z obszaru nauk o zdrowiu i zdrowia środowiskowego dla studentów 8 kierunków prowadzonych na WUM. W latach 2001-2021 pracownicy zakładu opublikowali łącznie 703 artykuły naukowe, 57 monografii oraz kilkaset artykułów popularnonaukowych. W zakładzie obroniono 22 doktoraty i 8 habilitacji oraz zrealizowano 42 granty. Pracownicy jednostki weszli w skład korpusu polskiej prezydencji w Radzie UE w 2011 r., w czasie której współdecydowali o kształcie unijnych priorytetów zdrowotnych. 7 lipca 2021 r. Zakład powołał Koalicję na Rzecz Zdrowego Starzenia, mającej duże znaczenie dla polityki senioralnej w Polsce. Dzięki tej aktywności powstała ustawa o osobach starszych oraz ustawa o zdrowiu publicznym.