Akcja „Strumień Życia" na WUM. Udało się zebrać prawie 10 litrów krwi

Dziewięć i pół litra krwi pobranej od 21 dawców to efekt kolejnej akcji krwiodawstwa zorganizowanej z inicjatywy studentów zrzeszonych w IFMSA-Poland Oddział Warszawa. - Krew jest substancją ratującą życie, która mimo rozwoju technologii nie może być jeszcze syntetycznie wyprodukowana. Niezbędna jest w takich stanach zagrożenia życia jak masywne krwotoki, wypadki, niedokrwistości czy nawet choroby nowotworowe. Akcja jest odpowiedzią na niemalejące zapotrzebowanie na krew – podkreśla Piotr Kucharczyk, koordynator „Strumienia Życia” z IFMSA-Poland Oddział Warszawa.

Inicjatywa, cyklicznie odbywająca się na naszej Uczelni, stwarza możliwość dotarcia do dawców, którzy z różnych przyczyn nie mogą przyjechać do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub jego oddziałów terenowych. Wszyscy chętni musieli wypełnić kwestionariusz i w specjalnie przygotowanym ambulansie RCKiK przejść rutynowe badania pozwalające wykryć czynniki stanowiące przeciwwskazanie do oddania krwi. Z 46 osób, które zgłosiło się do akcji, krew pobrano od 21. - Oddawanie krwi jest bezpieczne i nie wiąże się z ubytkami na zdrowiu własnym. Do ostatecznego poboru kwalifikowane są osoby z odpowiednio wysoką zawartością hemoglobiny we krwi. Dzięki akcji pracownicy i studenci WUM mieli doskonałą okazję oraz komfortowe warunki, aby dołączyć do społeczności krwiodawców – dodaje Agata Stokłosa, również koordynatorka „Strumienia Życia".

„Strumień Życia” to element Programu Stałego ds. Zdrowia Publicznego – SCOPH, realizowanego przez IFMSA. Współorganizatorem akcji był Samorząd Studencki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który w ramach upominku dla donatorów przekazał 25 bluz z logo WUM. Oprócz tego każdy z uczestników otrzymał notesy, a wolontariusze IFMSA przygotowali słodki poczęstunek dla krwiodawów.