Studenci kierunku lekarskiego ćwiczą umiejętności kardiochirurgiczne

Zespolenie naczyniowe (bypass) z wykorzystaniem specjalistycznego symulatora to zadanie, które musieli samodzielnie wykonać studenci kierunku lekarskiego biorący udział w 9. edycji praktycznego kursu kardiochirurgii.

W trakcie ćwiczeń studenci korzystali ze specjalistycznego symulatora Arroyo, zalecanego przez Europejskie Stowarzyszenie Chirurgii Serca i Klatki Piersiowej w kształceniu rezydentów. Jednocześnie każdy uczestnik warsztatów miał możliwość pracy z naturalnym sercem świńskim umieszczonym w specjalnym statywie. Głównym organizatorem i prowadzącym warsztaty był dr n. med. Radosław Wilimski z Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM. Nadzór merytoryczny nad częścią anatomiczną pełnili pracownicy Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN: dr Kacper Nowak oraz dr hab. Paweł Kowalczyk.

Aby uzyskać wyższą jakość wizualizacji prezentowanej procedury organizatorzy w części instruktażowej po raz pierwszy wykorzystali profesjonalną kamerę Visual Presenter L-12W (ELMO).

Materiały do ćwiczeń zapewniła firma Johnson & Johnson.

Fot.: Wiktor Skotarczak