Zaproszenie na wykład prof. Piotra Sicińskiego

Nasza uczelnia po raz kolejny będzie gościć prof. Piotra Sicińskiego, patologa i biologa molekularnego z Harvard Medical School (Department of Cancer Biology, Dana-Farber Cancer Institute). Prof. Siciński wygłosi prelekcję dotyczącą replikacji DNA, do udziału w której zaprasza pracowników i studentów WUM. Wykład będzie miały charakter interaktywny, z udziałem słuchaczy.

Wykład, zaplanowany na 28 kwietnia, dotyczyć będzie replikacji DNA bez białka CDC7. Według obecnej wiedzy, kinaza zwana CDC7 jest niezbędna do podziałów komórek we wszystkich badanych organizmach: od drożdży do człowieka. Na szczeblu molekularnym, CDC7 rozpoczyna replikacje DNA. Prof. Piotr Siciński opowie o badaniach swojego zespołu weryfikujących powyższy model. W ich trakcie wygenerowano komórki myszy, w których można specyficznie i czasowo zdegradować białko CDC7. Badania wykazały, że w komórkach ssaków operuje inny mechanizm, który pozwala na replikacje DNA bez białka CDC7.

Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.

Chęć uczestnictwa należy zgłaszać na adres biurojakosci@wum.edu.pl do 28 kwietnia.

Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Prof. Piotr Siciński to absolwent WUM z 1984 roku. W macierzystej uczelni uzyskał także stopień doktora. W 1997 r. dołączył do grona wykładowców Uniwersytetu Harvarda i Instytutu Raka Dana-Farber, gdzie prowadzi badania dotyczące roli genów w mechanizmach cyklu komórkowego zaangażowanych w prawidłowy rozwój komórek i w powstawanie nowotworów.

Fot.: https://www.dana-farber.org/; twórca: Sam Ogden, Copyright: All Images © Dana-Farber Cancer Institute