Choroby tarczycy tematem wiosennej edycji studenckiej akcji „Skonsultuj z Farmaceutą”

W minioną sobotę, w galeriach handlowych w 11 miastach w kraju studenci największych polskich uczelni medycznych wykonywali wszystkim chętnym bezpłatne badania i udzielali porad z zakresu profilaktyki chorób cywilizacyjnych, w szczególności chorób tarczycy. Wszystko to w ramach ogólnopolskiego wydarzenia „Skonsultuj z Farmaceutą”. Co roku organizuje je Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji – największa niezależna organizacja zrzeszająca studentów i absolwentów farmacji z całej Polski. Studenci WUM edukowali i badali mieszkańców Warszawy w dwóch stołecznych galeriach handlowych: Młociny i Rondo Wiatraczna. W akcji z ramienia naszego Uniwersytetu wzięło udział kilkudziesięciu wolontariuszy.

Zaburzenia pracy tarczycy są jednymi z najczęstszych występujących w Polsce schorzeń. Z ich powodu cierpi lub w przeszłości zmagało się około 20% populacji. Biorąc pod uwagę, jak powszechne są to choroby, studenci chcieli przekonać mieszkańców Warszawy i innych polskich miast, że pierwsze kroki diagnostyczne można wykonać samemu, obserwując siebie i wychwytując niepokojące objawy. – Farmaceuci nie tylko wydają leki, ale również udzielają porad. To ogromna i odpowiedzialna rola w procesie edukacji i profilaktyki zdrowotnej. Opieka farmaceutyczna w nadczynności i niedoczynności tarczycy to nie tylko kontrola prawidłowej farmakoterapii, ale także edukacja umożliwiająca właściwą profilaktykę i wczesne wykrycie choroby. – mówi Karina Grochulska, studentka Wydziału Farmaceutycznego WUM, Przewodnicząca PTSF Oddział Warszawa.

W ramach akcji przygotowanej przez naszych studentów mieszkańcy stolicy mogli skorzystać z szeregu bezpłatnych pomiarów: glikemii, ciśnienia tętniczego, składu masy ciała, saturacji. Nasi studenci tłumaczyli wyniki badań i zachęcali do prozdrowotnych aktywności. Odpowiadali na pytania dotyczące farmakoterapii w nadczynności i niedoczynności tarczycy, tłumaczyli, czym jest TSH i po co bada się jego poziom, prezentowali rolę diety w chorobie Hashimoto. Podkreślali, jak ważny jest odpowiedni styl życia w przeciwdziałaniu chorobom tarczycy i innym schorzeniom cywilizacyjnym, m.in. nadciśnieniu tętniczemu czy insulinooporności.

W trakcie wydarzenia można było również zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku, nauczyć samobadania piersi oraz jąder, dowiedzieć się, czym różni się lek od suplementu. Atrakcją była także degustacja naparów ziołowych. Młodsi warszawiacy mieli okazję sprawdzić swoją cierpliwość i dokładność samodzielnie wykonując proszki lub maści oraz obejrzeć pod mikroskopem różnego rodzaju preparaty farmaceutyczne.

- Skonsultuj z Farmaceutą jest jednym z największych projektów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji, podczas którego uświadamiamy społeczeństwo o rosnącym ryzyku chorób cywilizacyjnych oraz o roli profilaktyki. Jako koordynatorki akcji z WUM-u zdobyłyśmy dodatkową wiedzę na temat chorób tarczycy. Organizacja wydarzenia pozwoliła nam poszerzyć kompetencje miękkie, szczególne przydatne w relacji pacjent-farmaceuta. Było to niesamowite wyzwanie, które uświadomiło nam nasze mocne i słabe strony oraz jeszcze bardziej zachęciło do działania i dalszego rozwoju. – podsumowują Sylwia Wołczak i Dominika Sarzyńska, koordynatorki akcji w stolicy.

Studentów WUM zrzeszonych do PTSF Oddział Warszawa w organizacji wsparli również studenci WUM należący do STDL - Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych, IFMSA- Poland Oddział Warszawa, SKN Medycyny Stylu Życia oraz SKN Żywienia Klinicznego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął WUM oraz Wydział Farmaceutyczny WUM.