Sesje naukowe, warsztaty, panel dyskusyjny i mecz siatkówki. 15 edycja Wiosny z Fizjoterapią zakończona

8 i 9 kwietnia w ramach XV Wiosny z Fizjoterapią kilkaset osób wymieniało się wiedzą i poglądami na temat rehabilitacji pacjentów po zakażeniu SARS-CoV-2. W trakcie wydarzenia w ramach dwóch sesji zaprezentowano 14 prac magisterskich i doktorskich, odbyło się pięć warsztatów tematycznych oraz konkurs prac. Wykład ekspercki wygłosił dr hab. Jan Szczegielniak, prof. Politechniki Opolskiej, Konsultant Krajowy w dziedzinie fizjoterapii. Zwieńczeniem konferencji był mecz piłki siatkowej o Puchar Dziekana Wydziału Medycznego WUM.

Po oficjalnym rozpoczęciu sympozjum odbyły się dwie sesje. W czasie pierwszej zaprezentowano sześć prac na temat rehabilitacji pacjentów po zakażeniu SARS-CoV-2. W drugiej, poruszającej tematy wolne, ośmioro prelegentów mówiło m.in. o fizjoterapii kontaktowej i zdalnej, treningu na platformie wibracyjnej czy przydatności telerehabilitacji w leczeniu pacjentów pediatrycznych. Każde wystąpienie kończyła dyskusja z ekspertami i publicznością. Wszystkie prezentowane prace zostały ocenione przez radę naukową konferencji, która wyłoniła laureatów Nagrody Głównej XV Wiosny z Fizjoterapią. Otrzymali ją Oskar Formella, Paulina Ewertowska, Anna Łukaszewicz, Dariusz Czaprowski z AWF w Gdańsku za pracę pt. „Trening na platformie wibracyjnej – stymulacja czy dezaktywacja?”. Wyróżnienie w obu sesjach otrzymali autorzy z WUM: Marta Patulska i Karolina Ostojska za pracę „Wpływ pandemii na zdrowie psychiczne nastolatków. Przegląd zakresu literatury” oraz Maria Kowalska, Martyna Kędra i Sebastian Wójtowicz za „Ocenę wpływu masażu wibracyjnego mięśnia trójgłowego łydki na parametry siły mięśniowej i zakres ruchu”. Ogłoszono również laureatów Nagrody Publiczności. Zostali nimi autorzy pracy dotyczącej przeglądu zakresu literatury na temat fizjoterapii oddechowej u pacjentów pediatrycznych z COVID-19: Małgorzata Lech, Gabriela Ludziak i Jakub Gąsior z WUM.

Pierwszy dzień konferencji zamknął panel dyskusyjny dot. pozaszpitalnej, kompleksowej rehabilitacji pacjentów po zakażeniu SARS-CoV-2. Uczestniczyli w nim członkowie rady naukowej konferencji oraz zaproszeni goście. Na warsztaty, które odbyły się drugiego dnia Wiosny, zapisało się prawie 100 osób. Prowadzili je eksperci z zakresu fizjoterapii. W ich trakcie podzielili się wieloma praktycznymi informacjami i zaprezentowali szereg technik terapeutycznych.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji był mecz piłki siatkowej o Puchar Dziekana Wydziału Medycznego WUM. Było to pierwsze takie wydarzenie w 15 letniej historii Konferencji. “Ruch zastąpi każde lekarstwo, ale wszystkie lekarstwa razem wzięte nigdy nie zastąpią ruchu” to motto rywalizacji. Zacięta walka trwała do samego końca. W tie-breaku drużyna wykładowców pokonała studentów wynikiem 15:12.

Wiosnę zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Fizjoterapii oraz Zakład Rehabilitacji Wydziału Medycznego WUM. Patronem honorowym wydarzenia był Rektor WUM. Patronat naukowy objęły: Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, Polskie Towarzystwo Rehabilitacji, Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska oraz Polskie Stowarzyszenie Specjalistów Fizjoterapii.

Gospodarzem wydarzenia był dr hab. Dariusz Białoszewski, prof. WUM, Dziekan Wydziału Medycznego WUM. W otwarciu konferencji udział wzięli: prof. Zbigniew Gaciong, Rektor WUM, prof. Marek Kuch – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia WUM, prof. Bolesław Samoliński, Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu, dr Marta Kijak-Bloch, Kanclerz WUM oraz członkowie Rady Naukowej „Wiosny z Fizjoterapią”: dr hab. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka, Prezes Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, mgr Iwona Skorupa, Prezes Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, prof. Bartosz Molik, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, prof. Witold Rongies, Mazowiecki Konsultant Wojewódzki w dziedzinie fizjoterapii, dr Piotr Tederko - Przewodniczący Prezydium Zarządu Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, dr Rafał Trąbka - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, dr Zbigniew Wroński - Wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów ds. Nauki i Edukacji.

Strona konferencji: http://wiosna.wum.edu.pl/