WUM najlepszą uczelnią medyczną w Polsce według rankingu CWUR

25 kwietnia Center for World University Rankings ogłosiło wyniki World University Rankings 2022-23. Ranking ocenia m.in. jakość kształcenia i osiągnięcia badawcze najlepszych uczelni z całego świata. Tegoroczne zestawienie objęło 19 788 uniwersytetów. Wśród nich po raz kolejny znalazł się WUM, zajmując 917 miejsce w klasyfikacji generalnej. Wynik pozwolił naszej uczelni ponownie objąć pozycję lidera polskich uczelni medycznych uwzględnionych w rankingu. Uplasował ją również w pierwszej dziesiątce krajowych uniwersytetów znajdujących się w zestawieniu.

Na podium całego zestawienia znalazły się kolejno Harvard University, Massachusetts Institute of Technology oraz Stanford University.

WUM, uzyskując ogólną ocenę 70,7, poprawił swoją pozycję w klasyfikacji generalnej o 26 miejsc w stosunku do ubiegłorocznego rankingu. Uplasował się również na 873 miejscu, jeżeli chodzi o rangę osiągnięć badawczych, awansując o 24 pozycje. Ponownie objął pozycję lidera wśród polskich uczelni medycznych, wyprzedzając takie uczelnie jak: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (926), Uniwersytet Medyczny w Łodzi (1014), Gdański Uniwersytet Medyczny (1099). Nasza uczelnia znajduje się także w czołówce krajowych uniwersytetów, utrzymując zeszłoroczne 9 miejsce. Najwyższe pozycje w tej edycji rankingu zajęły: Uniwersytet Jagielloński (381), Uniwersytet Warszawski (402) i Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica (590). W sumie w zestawieniu uwzględniono 40 uczelni z Polski.

Ranking publikowany jest przez The Center for World University Rankings (CWUR) od 2012 r. Podstawą metodologii jest siedem wskaźników zgrupowanych w cztery obszary:

• Jakość edukacji, mierzona liczbą absolwentów uczelni, którzy zdobyli wyróżnienia akademickie w stosunku do wielkości uczelni (25 proc.)
  • Zatrudnienie absolwentów, mierzone liczbą absolwentów uczelni, którzy zajmowali najwyższe stanowiska kierownicze w największych firmach na świecie w stosunku do wielkości uczelni (25 proc.)
  • Jakość wydziału mierzona liczbą studentów, którzy zdobyli wyróżnienia akademickie (10 proc.)
  • Wyniki badań:
    - wyniki badań mierzone jako całkowita liczba prac naukowych (10 proc.)
    - publikacje wysokiej jakości, mierzone liczbą prac naukowych pojawiających się w czasopismach o najwyższym prestiżu (10 proc.)
    - liczba prac naukowych ukazujących się w czasopismach o dużym prestiżu (10 proc.)
    - cytaty prac naukowych (10 proc.)

Pełna lista rankingowa dostępna jest na stronie CWUR.