Magdalena Justyniarska jest studentką IV roku kierunku lekarskiego. Nasza laureatka interesuje się immunologią i biologią komórki, szczególnie interakcjami komórek układu odpornościowego i regulacją odpowiedzi immunologicznej. – Pracuję nad immunomodulującymi właściwościami komórek erytroidalnych (czyli prekursorów erytrocytów) w kole naukowym przy Zakładzie Immunologii, w grupie prof. Dominiki Nowis i prof. Jakuba Gołąba – mówi Justyniarska. Na Uniwersytecie w Chicago, dokąd pojedzie w ramach Programu BioLAB, dołączy do grupy prof. Bany Jabri. Zajmować się tam będzie funkcjonowaniem komórek w obrębie kępek Peyera w jelitach.
Ignacy Górecki również studiuje na kierunku lekarskim, jest na V roku. Fascynuje go biologia komórkowa i cytofizjologia, a zwłaszcza to, jak zaburzenia najbardziej podstawowych procesów komórkowych wpływają na równowagę całego organizmu. – Zagadnieniami, które mnie aktualnie najbardziej pochłaniają, są mechanizmy naprawy DNA, a także biologia mitochondriów. Uważam, że kluczem do rozwoju medycyny jest dokładne poznanie wszystkich procesów zachodzących w pojedynczej komórce. Dlatego od początku studiów kładę nacisk na rozwój w dziedzinach nauk podstawowych, jak mikrobiologa czy histologia – mówi Górecki. W ramach programu BioLab nasz student odbędzie staż w Oklahoma Medical Foundation, gdzie razem z zespołem dr Chi Fung Lee będzie prowadził badania nad zaburzeniami funkcji mitochondriów i metabolizmu NAD+ w powstawaniu i rozwoju chorób kardiometabolicznych.
Program BioLAB przeznaczony jest dla studentów i studentek studiów magisterskich i doktoranckich kierunków biologiczno-chemicznych oraz medycznych. Jest organizowany przy współpracy z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta.
W ramach tegorocznej edycji wpłynęło 110 wniosków. Rekrutacja składała się z dwóch etapów: oceny formalnej i merytorycznej elektronicznego wniosku zgłoszeniowego oraz rozmów z komisją kwalifikacyjną. Wyłoniono 48 laureatów.