Podczas trzech dni trwania wydarzenia w murach WUM gościliśmy około 300 młodych naukowców z różnych części świata. Kongres obfitował w wiele interesujących sesji, odbyło się ponad 20 warsztatów, można było też wysłuchać wykładów eksperckich.
– Kongres jest bardzo ważnym punktem w waszej karierze naukowej. Nawet jeśli nie myślicie o byciu badaczami w przyszłości, to udział w projektach naukowych pozwala wam poszerzyć wiedzę, zdobyć nowe umiejętności i kompetencje. Przede wszystkim jednak jest to szansa na zbudowanie sieci kontaktów, które są tak ważne w zawodach medycznych. Nawiązywanie relacji jest niezwykle istotne, jeśli chce się uczestniczyć w życiu społeczności medycznej – mówił do młodych naukowców Rektor naszej uczelni – prof. Zbigniew Gaciong, który oficjalnie rozpoczął obrady.
W ceremonii otwarcia wzięli udział również Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia – prof. Marek Kuch oraz Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju – prof. Paweł Włodarski.
Prezentacje konkursowe
Pierwszego dnia konferencji, już od godzin porannych, uczestnicy prezentowali wyniki swoich badań w sześciu sesjach tematycznych, m.in. neurologii i neurochirurgii, psychologii medycznej i psychiatrii oraz kardiologii i kardiochirurgii.
Prace oceniało jury złożone z wybitnych ekspertów z kraju i zagranicy w następujących kategoriach: sposób prezentacji, wartości merytoryczne, atrakcyjność tematu, samodzielność pracy. W sumie w trakcie trzech dni kongresu odbyły się 24 sesje, w których zaprezentowało się ponad 200 uczestników (księga abstraktów dostępna tutaj).
W każdej sesji za najlepszą prezentację jury przyznawało nagrody. Zwycięzcy zostali ogłoszeni w trakcie ceremonii zamknięcia Kongresu. Nagrody wręczał Rektor WUM – prof. Zbigniew Gaciong oraz prof. Michał Grąt – dyrektor Szkoły Doktorskiej WUM.
Lista zwycięzców opublikowana jest na stronie
Warsztaty i wykłady eksperckie
Uczestnicy WIMC mogli również skorzystać z wielu warsztatów specjalistycznych. Wśród nich znalazły się różnorodne zagadnienia, jak np. szycie chirurgiczne, nauka pobierania szpiku, badania otolaryngologiczne, czy badanie oczu. Można było nauczyć się, jak przeprowadzić echokardiografię, ultrasonografię tętnicy szyjnej, czy stawu kolanowego. Warsztaty zorganizowały studenckie koła naukowe działające na WUM.
Niezwykle ważnym elementem kongresu są wykłady eksperckie, które stanowią inspirację dla młodych naukowców do dalszego rozwoju, a także są okazją na nawiązanie cennych kontaktów. W tym roku w gronie ekspertów znaleźli się: prof. Mariusz Wąsik z Fox Chase Cancer Center w Filadelfii, prof. Peter Minko z Heinrich-Heine-Universität w Düsseldorfie oraz lek. Paweł Sobczuk z Katedry i Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM. Prof. Mariusz Wąsik wygłosił dwie prelekcje: jedną – inauguracyjną, dotyczącą immunoterapii CAR-T, drugą na temat transformacji nowotworowej komórek układu limfoidalnego. Prof. Peter Minko omówił interwencyjną terapię bólu w osteoartretyzmie i tendinopatii. Ostatni z prelegentów, lek. Paweł Sobczuk, w swoim wykładzie próbował odpowiedzieć na pytanie, czy media społecznościowe mogą stanowić nową przestrzeń do prezentacji nauki.
Szansa na nawiązanie kontaktów
– Po trzech latach Warsaw International Medical Congress znów zagościł w murach naszej uczelni. Mieliśmy przyjemność być jedną z pierwszych międzynarodowych konferencji przeprowadzonych całkowicie w formie stacjonarnej. 3 dni wypełnione były sesjami naukowymi, warsztatami praktycznymi, wykładami eksperckimi i przede wszystkim - okazjami do poznawania inspirujących, młodych pasjonatów nauki. Przyznam, że było to dla nas wyzwanie. Wierzymy, że organizacja wydarzenia w takiej formie pomoże promować pracę naukową wśród studentów. I już teraz zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku – podsumowuje wydarzenie Anna Krawczyk – przewodnicząca Kongresu.