- Zastosowanie odpowiednich technik samoobrony oraz znajomość procedur bezpieczeństwa imprez masowych jest szczególnie ważne dla studentów-wolontariuszy naszego stowarzyszenia. Co roku organizujemy wiele akcji edukacyjnych i profilaktycznych w różnych miejscach w Warszawie. Podczas nich udzielamy porad i badamy kilkaset osób. Niestety w ostatnim czasie podczas jednej z nich w centrum handlowym w Radomiu wolontariusze zostali zaatakowani. Mamy nadzieję, że taka sytuacja nigdy się nie powtórzy, ale to pokazuje, że takie szkolenia są potrzebne. - mówi Janusz Świeczkowski-Feiz, Prezydent Oddziału IFMSA-Poland Oddział Warszawa.
Oprócz praktycznych umiejętności, uczestnicy kursu dowiedzieli się, jak reagować w sytuacjach kryzysowych i jak rozwiązywać potencjalne konflikty. Policjanci tłumaczyli, jak zachować się wobec napastnika oraz na co zwrócić uwagę, rozmawiając z osobą agresywną. Opowiadali również, jak zapanować nad stresem w sytuacji ataku, aby podjąć konstruktywna obronę. Studenci poznali też zasady bezpieczeństwa imprez masowych, planowania strategicznego oraz właściwie zachowania w trakcie działań zwartych policji. Wszystkie procedury funkcjonariusze przedstawiali na przykładach realnych zdarzeń. Rozważano też sytuacje potencjalne.
- Zbliżają się flagowe wydarzenia IFMSA - Zdrowie pod Kontrolą oraz Tramwaj Zwany Pożądaniem. Chcielibyśmy, aby nasi wolontariusze czuli się w ich trakcie pewnie. Ważne, żeby pamiętali, że przedstawiciele policji podczas tak dużych wydarzeń służą im wsparciem. A dzięki szkoleniu będą wiedzieli, jak prawidłowo komunikować się z funkcjonariuszami na miejscu zdarzenia. – dodaje Karolina Stachyra, Wiceprezydent ds. zasobów ludzkich IFMSA-Poland Oddział Warszawa.