Zakończyły się VII Warszawskie Dni Promocji Zdrowia

Dla uczestników przygotowano trzy sesje tematyczne, trzy sesje studenckie oraz sesję plakatową. Prawidłowa dieta i suplementacja, bezpieczeństwo leków stosowanych w ciąży, czy kondycja psychiczna kobiet w ciąży to tylko niektóre tematy konferencji.

- Styl życia kobiet w ciąży, zachowania i wybory, mają konsekwencje nie tylko w postaci zdrowia kobiet, ale też zdrowia i dobrostanu potomstwa. Stąd ta tematyka jest dla nas taka istotna – nie tylko jako naukowców, ale także jako uczestników życia społecznego – mówił na otwarciu sympozjum prof. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Promocja zdrowia w zawodzie położnej
Jednym z punktów obrad była rozmowa „one to one” prowadzącego konferencję - dr. hab. Dominika Olejniczaka z dr Agnieszką Wyrozębską z Zakładu Zdrowia Publicznego, położną oraz dydaktyk, która dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat roli oraz skuteczności promocji zdrowia w zawodzie położnej. Zaznaczała, że  promocja zdrowia to integralny element codziennych działań położnych, podkreślony w sposób szczególny chociażby w dyrektywie unijnej. W Polsce w ostatnim czasie kładzie się coraz większy nacisk na edukację i profilaktykę kobiet w ciąży i przed ciążą, choć wciąż pozostaje wiele do zrobienia. W ocenie prelegentki jednym z czynników decydujących o skuteczności działań promocyjnych i profilaktycznych jest kwestia ich dostępności. Dr Agnieszka Wyrozębska podkreśliła również, że na efekty promocji zdrowia trzeba czekać, więc może wydawać się, że nie jest to inwestycja opłacalna. Jednak brak nacisku na promocję zdrowia w każdym zawodzie medycznym w dalszej perspektywie przyniesienie ogromne koszty społeczne. 

Fakty i mity dotyczące zdrowia kobiet w ciąży
Drugi dzień konferencji organizatorzy w całości poświęcili na prezentacje prac studentów i doktorantów. Poprzedził je wykład inauguracyjny dr hab. Justyny Teligi-Czajkowskiej, Prodziekan ds. Położnictwa WNoZ, która rozprawiła się z mitami dotyczącymi zdrowia kobiet w ciąży. I tak uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się m.in., że najbardziej sprzyjającym środkiem transportu dla ciężarnej jest pociąg, a w trakcie jazdy samochodem przyszła mama powinna zapiąć pas bezpieczeństwa. Nie ma przeciwskazań do picia kawy w ciąży – zwłaszcza słabej i z mlekiem, zaś odradza się picie zielonej herbaty, która powoduje zaburzenia rytmu serca o typie przejściowej bradykardii, co może doprowadzić do zaburzeń przepływu maciczno-łożyskowego. Całkowicie przeciwskazane jest picie alkoholu, ponieważ każda jego ilość jest niedobra dla dziecka. E-papierosy mogą być równie szkodliwe, a nawet bardziej, jak papierosy tradycyjne. A efekt palenia nikotyny w ciąży to zwężenie naczyń krwionośnych, zahamowanie rozwoju wewnątrzmacicznego płodu i narodziny dzieci mniejszych i niedotlenionych. 

Sesje studenckie
Wśród różnorodnych tematów studenci prezentowali kwestie rzadko podejmowane w przestrzeni publicznej, m.in. muzykoterapii prenatalnej, ojcowskiego „baby bluesa” czy prokreacji kobiet niepełnosprawnych. Prace zostały ocenione przez komitet naukowy. Najlepsze z nich zostały nagrodzone. Komitet naukowy zadecydował o przyznaniu: 
- I miejsca Joannie Kałuży, Magdalenie Knop, Beacie Szulc-Musioł oraz Barbarze Dolińskiej za pracę „Kwercetyna, a cukrzyca ciążowa – szansa na nową terapię?";
- II miejsca Dominice Mroczkowskiej, Katarzynie Panek oraz Magdalenie Sulimie za pracę „Prokreacja kobiet niepełnosprawnych w opinii aktywnych zawodowo położnych”;
- III miejsce ex aequo zajęły: 
Weronika Skonieczna i Paulina Kwaśniewska za pracę „Ojcowski baby blues”;
Paulina Nakonieczna, Aleksandra Zdybel i Magdalena Sulima za pracę „Ocena sposobu odżywiania kobiet ciężarnych”.
- Wyróżnienia Dominice Mroczkowskiej i Magdalenie Sulimie za pracę pt. „Badania ultrasonograficzne w ciąży – rola położnej w przygotowaniu pacjentki do badania”.

Zwycięska praca dotyczyła cukrzycy ciążowej, mogącej prowadzić do samoistnych poronień, wad wrodzonych u niemowląt oraz do śmiertelności okołoporodowej. Autorki - studentki ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach swoją analizę oparły o przegląd Google Scholar i Pubmed, używając słów „pregnancy”, „diabetes mellitus”, „quercetin”. Na jej podstawie sformułowały wniosek, że kwercetyna jest związkiem potencjalnie wspomagającym leczenie cukrzycy ciążowej, jednak w przyszłości potrzebna są badania kliniczne. 

Wydarzenie zorganizował Zakład Zdrowia Publicznego WUM i Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego - Sekcja Promocji Zdrowia we współpracy z Fundacją Obywatele Zdrowo Zaangażowani. Całość poprowadził dr hab. Dominik Olejniczak z Zakładu Zdrowia Publicznego WUM.
Patronat nad konferencją objął Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wydział Nauk o Zdrowiu, Dzielnica Ochota, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Patronem medialnym wydarzenia była rozgłośnia Radio dla Ciebie.

Wydarzenie można obejrzeć pod linkiem