Złoty medal otrzymał projekt „Nowa metoda nieinwazyjnej diagnostyki endometriozy” prof. Piotra Laudańskiego i prof. Mirosława Wielgosia z I Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM. Projekt otrzymał również nagrodę specjalną Toronto International Society of Innovation & Advanced Skills TISIAS w Kanadzie.
Endometrioza jest przewlekłą chorobą kobiet w wieku rozrodczym, która dotyka 10% kobiet. Następstwem endometriozy mogą być przewlekłe bóle brzucha lub niepłodność. Przedmiotem wynalazku naszych naukowców jest nowa metoda nieinwazyjnej diagnostyki endometriozy oraz różnicowania stopnia zaawansowania endometriozy. Bazuje ona na pomiarze zawartości i poziomów wybranych markerów oraz charakterystycznych profili markerów w próbce osocza wraz ze sprawdzeniem istnienia statystycznych różnic w stężeniu wskazanych markerów i ich profili. Obecne dostępne nieinwazyjne metody diagnostyczne endometriozy takie jak badanie ultrasonograficzne oraz biochemiczne markery (np. CA125) nie pozwalają na wcześniejsze wyselekcjonowanie pacjentek z endometriozą, gdyż ich czułość i swoistość jest zbyt niska. Czułość i swoistość opracowanej metody diagnostycznej endometriozy jest obecnie w trakcie walidacji w ramach badania klinicznego. Opracowana nowa metoda diagnostyki endometriozy może być szeroko wykorzystana w procesie diagnozy choroby i jej rozwoju a także prowadzenia badań klinicznych nad terapiami lekowymi.
Złoty medal trafił również do dr Kateriny Makarovej i dr Katarzyny Zawady z Zakładu Chemii Fizycznej WUM za projekt „Kapilara do oznaczania rodnika melaniny in vivo metodą EPR z wykorzystaniem modelu embrionów danio pręgowanego”. Projekt otrzymał ponadto nagrodę specjalną Special Award of Euroinvent 2022 Romania.
W ramach swojego wynalazku badaczki proponują nową metodę prowadzenia badań in vivo na modelach zwierzęcych przy użyciu spektroskopii EPR w paśmie X z wykorzystaniem dedykowanego zestawu badawczego zawierającego innowacyjną kapilarę umożliwiającą pomiary EPR na modelach zwierzęcych. Technologia znajduje zastosowanie w badaniach parametrów biologicznych i/lub fizycznych organizmu modelowego, w tym poziomu rodników melaniny, płynności błony i poziomu krótkożyjących wolnych rodników. Powyższe zastosowanie technologii pozwala na prowadzenie precyzyjnych badań w zakresie rozwoju choroby i skuteczności terapii lekowych chorób nowotworowych (w tym przede wszystkim czerniaka), Alzheimera czy Parkinsona. - Melanina należy do głównych pigmentów występujących w przyrodzie. Jej rozpowszechnienie przypisuje się licznym funkcjom, m.in. pigmentacji, termoregulacji, wchłanianiu toksyn. Melanina, a zwłaszcza rodniki melaniny, odgrywają ważną rolę w czerniaku. Na świecie wciąż poszukuje się nowych skutecznych metod diagnozowania i leczenia – mówi dr Katerina Makarova. Opracowana metoda badań in vivo przy użyciu EPR pozwala także na znaczne skrócenie czasu, uproszczenie i zmniejszenie kosztów badań przedklinicznych leków. Metoda może być wykorzystana do stworzenia spersonalizowanego leczenia pacjentów z nowotworem skóry poprzez możliwość szybkiego testowania na modelu działania kilku leków jednocześnie i wyborze najskuteczniejszej kombinacji lekowej.
Srebrny medal targów trafił do prof. Sebastiana Granicy, dr. hab. Jakuba Piwowarskiego, prof. Mariusza Sacharczuka oraz prof. Marka Naruszewicza za wynalazek „DIVABIOTA dermokosmetyk wspierający kondycję mikrobioty skóry” z Środowiskowego Laboratorium „Microbiota Lab”. DIVABIOTA to dermokosmetyk w postaci kremu oparty o unikalną formulację zawierającą postbiotyczny metabolit produkowany przez mikrobiotę jelitową człowieka – urolitynę A. Kosmetyk ma zastosowanie w profilaktyce stanów zapalnych oraz w utrzymywaniu prawidłowej kondycji mikrobioty skóry człowieka. Przeprowadzone badania in vitro wykazały, że urolityna A w sposób znaczący ogranicza stan zapalny skóry (keratynocytów) wywołany poprzez stymulację czynnikami pochodzenia bakteryjnego. Przeprowadzone badania ex vivo wykazały pozytywny wpływ urolityny A na skład mikrobioty skóry zdrowych osób poprzez zwiększenie liczebności i bioróżnorodność mikrobioty występującej na powierzchni skóry. - Naszą koncepcją jest wspomaganie stanu mikrobioty skóry pod kątem zwiększenia jej bioróżnorodności, co jest ważne ze względu na utrzymanie właściwego balansu układu immunologicznego tego organu ciała. – mówi o wynalazku prof. Sebastian Granica.
Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG umożliwiają prezentację potencjału i dorobku myśli technologicznej i nauki, tj. wynalazków, technologii i usług kierowanych do przemysłu. Targi zostały wsparte przez najwyższej rangi polskie i międzynarodowe instytucje i organizacje. Udział w targach to także doskonała okazja do nawiązania kontaktów biznesowych pomiędzy przedstawicielami świata nauki, przemysłu, finansów. Synergia nauki z biznesem. Głównym organizatorem jest Eurobusiness – Haller.