Badacze z naszej uczelni wśród najlepszych naukowców świata

Nasi specjaliści znaleźli się na prestiżowej liście przygotowanej przez Research.com. Przy układaniu rankingu brane były pod uwagę dane dotyczące indeksu Hirscha, cytowań oraz liczby publikacji naukowych w latach 2014- 2021. 

Ranking Top Scientists to prestiżowe zestawienie najlepszych naukowców z całego świata. Obejmuje 21 dziedzin nauki. W dziedzinie medycyny, czyli na liście Top Medicine Scientists znalazła się prof. Hanna Szajewska, Kierownik Kliniki Pediatrii WUM. Najważniejsze kierunki działalności naukowej naszej specjalistki to: probiotyki i prebiotyki, żywienie dzieci i choroby dietozależne (zwłaszcza alergia na pokarm, celiakia). W rankingu odnotowano, że dla prof. Szajewskiej index Hirsha wykazujący znaczenie wszystkich prac naukowych wynosi 86. Nasza badaczka ma na swoim koncie 294 publikacje oraz 30496 cytowań (dotyczy to lat 2014-2021). Na liście zajęła 7422 miejsce na świecie i 5 miejsce w Polsce. Jak się osiąga tak wysoką pozycję w świecie nauki?

– Podobno Napoleon, wybierając kandydatów na stanowisko oficera, za szczególnie ważne uważał pytanie: „Czy on ma szczęście?”. Kluczowe pytanie! Zdarzały mi się liczne naukowe potknięcia, błędy, porażki, ale wiele razy miałam po prostu szczęście. We właściwym czasie, miejscu, spotykałam – nadal spotykam – właściwych, inspirujących ludzi. Naukowe osobowości – mówi prof. Szajewska. I dodaje: – Dodatkowo naprawdę lubię to, czym się zajmuję, tzn. clinical research, badania kliniczne. W odróżnieniu od badań w dziedzinie nauk podstawowych, badania kliniczne nie dają szansy na Nobla (nie znam żadnego laureata nagrody Nobla, który dostał ją za badania z randomizacją albo metaanalizę badań z randomizacją – w dziedzinie medycyny praktycznie wszyscy dostali ją za badania podstawowe), ale odpowiadają na istotne pytania kliniczne. Lubię pracować. Jestem rzemieślnikiem nauki. Chyba każdy, kto zajmuje się nauką, jest nim. I sprawia mi to przyjemność – podsumowuje nasza badaczka.
Oprócz prof. Hanny Szajewskiej we wspomnianym rankingu znalazło się jeszcze 20 naukowców z naszego kraju. 

Natomiast prof. Rafał Płoski Kierownik Zakładu Genetyki Medycznej WUM znalazł się na liście Top Biology and Biochemistry Scientists. Zainteresowania prof. Płoskiego dotyczą zróżnicowania genetycznego człowieka w kontekście problematyki medycznej. Jego działalność koncentruje się na zastosowaniu najnowocześniejszych technik wysokoprzepustowego sekwencjonowania DNA w diagnostyce medycznej. Istotna część realizowanych projektów dotyczy odkrywania i charakterystyki ultra rzadkich, w tym nowych, chorób człowieka uwarunkowanych genetycznie. Prof. Płoski w latach 2014-2021 opublikował 241 prac, cytowano je 8658, a index Hirsha wyniósł 41. Oznacza to 15954 miejsce wśród naukowców na świecie i 22 w Polsce. Na liście najlepszych badaczy zajmujących się biologią i biochemią znalazło w sumie 23 Polaków.
Profesor Płoski twierdzi, że w jego przypadku istotnym składnikiem sukcesu był wybór obszaru badań łączącego potencjał nowych narzędzi genetyki biologii molekularnej, takich jak wysokoprzepustowe sekwencjonowanie DNA, z szeroką bazą kliniczną dostępną na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W szczególności wydaje się, że trafnym wyborem było skupienie działalności na badaniu genetycznie uwarunkowanych chorób ultrarzadkich. Na tym polu, pomimo rosnącego w skali świata zainteresowania, konkurencja jest wciąż stosunkowo niewielka i możliwe są istotne odkrycia niewymagające miliardowych nakładów i olbrzymich populacji pacjentów, jak to ma miejsce na przykład w badaniach nowotworów czy innych chorób cywilizacyjnych. 

W rankingu najlepszych naukowców znalazło się jeszcze trzech pracowników naszej uczelni. To specjaliści związani również z innymi ośrodkami naukowymi w Polsce i na świecie. W kategorii biologia i biochemia prof. Mariusz Ratajczak z Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej znalazł się na bardzo wysokim 723 miejscu na świecie i pierwszym miejscu w Polsce. 538 publikacji, 38929 cytowań, index Hirsha 99.  Prof. Magdalena Kucia, kierownik Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej zajmuje 4425 miejsce na świecie i czwarte w Polsce, 165 publikacji, 15069 cytowań, index Hirsha - 64. W tej samej dziedzinie 12831 miejsce na świecie zajęła prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek, kierownik Studium Medycyny Molekularnej WUM. 146 publikacji, 8785 cytowań, index Hirsha - 45.

Najlepsi polscy naukowcy w dziedzinie medycyny wg Research.com - lista
Najlepsi polscy naukowcy w dziedzinie biologii i biochemii wg Research.com - lista

Klikając w powyższe linki, nie znajdziemy niestety ani prof. Kuci, ani prof. Ratajczaka, ponieważ przez Research.com zostali mylnie uznani za naukowców pochodzących ze Stanów Zjednoczonych.