Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie przez chór WUM pieśni „Gaude Mater Polonia” oraz hymnów państwowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Hiszpanii. - Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem szacunku i uznania naszego środowiska dla dorobku i osiągnięć pana profesora – mówiła prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, Dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, otwierając uroczystość.
- Jestem szczęśliwy i zaszczycony, że możemy spotkać się w tak wyjątkowym gronie, by wręczyć tytuł doktora honoris causa wybitnemu specjaliście, człowiekowi nauki, który w sztuce medycyny osiągnął mistrzostwo, ale nade wszystko wieloletniemu i zasłużonemu przyjacielowi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jestem szczęśliwy i jestem wdzięczny. Profesor Mariano Sanz przyjechał do Polski po raz pierwszy 32 lata temu. To wtedy rozpoczęła się wyjątkowo owocna i niezwykle nam życzliwa współpraca profesora z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Jej inicjatorką była, nieżyjąca już profesor Maria Wierzbicka - kierowniczka Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Periodontologii. Profesor Mariano Sanz wniósł olbrzymi wkład w dzieło gruntownej reorganizacji programu nauczania periodontologii w Polsce. Był inspiratorem i źródłem nieocenionego wsparcia wielu wspólnych programów naukowych, dzięki którym polska periodontologia zaczęła zdobywać uznanie w krajach Europy i na świecie – powiedział w swoim przemówieniu prof. Zbigniew Gaciong, Rektor WUM.
– Za 32 lata przyjaźni i wsparcia w imieniu społeczności akademickiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego serdecznie panu, panie profesorze dziękuję – dodał rektor.
Laudacja prof. Mariano Sanza
- Nadawanie tytułu doktora honoris causa na naszej uczelni ma długą tradycję i jest przyznawane nie tylko za osiągnięcia naukowe, ale także postawę etyczną oraz zaangażowanie w rozwój naszego uniwersytetu oraz jego społeczności akademickiej - podkreślała prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, promotor doktoratu honorowego prof. Mariano Sanza.
W laudacji poprzedzającej przyznanie tytułu prof. Mielczarek dokonała prezentacji sylwetki prof. Sanza i omówiła jego dorobek naukowy. Ponad 35-letnia kariera naukowa profesora obejmuje kluczowe obszary badań w periodontologii i implantologii. 514 publikacji naukowych wydanych przez profesora i jego zespół dotyczy etiologii, patogenezy i leczenia chorób przyzębia, biologii kości, wszczepiania implantów oraz zarządzania w chorobie okołowszczepowej. Obszerna część dorobku profesora to również zagadnienia inżynierii tkankowej, chirurgii rekonstrukcyjnej i chirurgii plastycznej przyzębia. Wiele prac badawczych prof. Sanz poświęcił również związkom zapaleń przyzębia z chorobami układowymi, takimi jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół metaboliczny, choroby sercowo-naczyniowe. W ostatnich latach pracuje nad zagadnieniami dotyczącymi nowej klasyfikacji chorób przyzębia.
Prof. Mielczarek podkreślała również zasługi prof. Sanza dla naszej uczelni i polskiej stomatologii, przypominając, że był inspiratorem wielu wspólnych programów naukowych, dzięki którym polska periodontologia zaczęła zdobywać uznanie w krajach Europy i na świecie. Od 2014 roku profesor współpracuje z Polskim Towarzystwem Periodontologicznym, które dzięki jego poparciu weszło do grona Europejskiej Federacji Periodontologicznej.
Przyznanie dyplomu doktora honoris causa
Następnie prof. Paweł Włodarski, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju odczytał łacińską treść dyplomu doktora honoris causa i wraz z rektorem wręczył go prof. Sanzowi.
Nowy doktor honoris causa podziękował wszystkim zaangażowanym w proces przyznania mu tytułu. Przypomniał początki współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Polskim Towarzystwem Periodontologicznym. Złożył także wyrazy uznania pod adresem prof. Marii Wierzbickiej, która odegrała w jego ocenie główną rolę we wdrażaniu w Polsce nowych kierunków edukacji stomatologicznej ustanowionych w tzw. procesie bolońskim. Następnie podzielił się z uczestnikami uroczystości refleksjami na temat związków pomiędzy periodontologią a chorobami ogólnoustrojowymi oraz na temat jej wpływu na zdrowie publiczne i jakość życia. Na koniec prof. Sanz jeszcze raz podziękował Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu za przyznanie tytułu, podkreślając, że będzie nosił go z dumą i wdzięcznością.
Zwieńczeniem uroczystości był koncert muzyczny w wykonaniu duetu „Wild Roses”.
Poza wcześniej wymienionymi przedstawicielami władz uczelni w uroczystości wzięli udział: prof. Piotr Pruszczyk – Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii, Ambasador Hiszpanii – Francisco Javier Sanabria Valderrama, przedstawiciele z Universidad Complutense z Madrytu oraz członkowie Senatu WUM, dziekani wydziałów naszej uczelni i członkowie Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego.
Sylwetka doktora honoris causa prof. Mariano Sanza