Członkinie delegacji spotkały się z prof. Zbigniewem Gaciongiem, Rektorem WUM oraz prof. Robertem Gałązkowskim, prodziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu i kierownikiem Zakładu Ratownictwa Medycznego WUM. Rozmowy dotyczyły współpracy między uniwersytetami w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. Ustalono, że specjaliści z WUM przeszkolą 400 lekarzy ukraińskich w zakresie ratownictwa medycznego. Szkolenia będą odbywały się na terytorium Ukrainy. Do Polski z kolei będą przyjeżdżały pięcioosobowe zespoły ukraińskich instruktorów ratownictwa medycznego by odbyć dwutygodniowe szkolenia na WUM. Po powrocie na Ukrainę instruktorzy swoją wiedzę przekażą tamtejszym lekarzom i ratownikom medycznym. Dodatkowo planowany jest zakup sprzętu do nauczania pierwszej pomocy i wysłanie go na Ukrainę.
W spotkaniu uczestniczyli także prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, Prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych, prof. Paweł Włodarski, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju, prof. Marek Kuch, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia oraz dr hab. Małgorzata Witkowska-Zimny, koordynator programu Erasmus+.
- Bardzo dziękujemy Polsce za pomoc, za to że stoicie obok nas – powiedziała prof. Oryna Detsyk, przewodnicząca delegacji i kierownik Katedry Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego z Iwano-Frankowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego. - Liczymy na dalszą współpracę by dojść do standardów europejskich organizacji służby zdrowia w Ukrainie – dodała prof. Detsyk.
- Pani profesor Detsyk jest nestorką współpracy ukraińsko-polskiej. Ta współpraca trwa już od 13 lat. W jej ramach przeszkoliliśmy już 5 tysięcy ukraińskich lekarzy, przez 9 lat naprzemiennie w Polsce i w Ukrainie organizowaliśmy konferencje na temat medycyny ratunkowej. To pani profesor koordynowała po stronie ukraińskiej naszą akcję przekazania kilkudziesięciu karetek pogotowia. Wszystkie od razu pojechały na front – powiedział prof. Robert Gałązkowski.
Ukraińska delegacja spotkała się również z prof. Pawłem Włodarskim, Prorektorem WUM ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju, z którym rozmawiała o dalszej współpracy uniwersytetów i możliwościach organizacji wyjazdów studyjnych ukraińskich pracowników naukowych do Polski i wymianie studentów.
Z dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. Mariuszem Gujskim rozmawiano na temat organizacji szkoleń dla ukraińskich psychologów w zakresie terapii Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD) w ramach współpracy WUM z Uniwersytetem SWPS.
Wizyta została zorganizowana w ramach programu Erasmus+.