Laureat międzynarodowej konferencji w Holandii

Jest nim Mateusza Gotowiec - student II roku Wydziału Lekarskiego, członek SKN Medycyny Doświadczalnej przy Zakładzie Metodologii Badań Naukowych. Prezentacja wyników badań z zakresu brachyterapii biologicznej, prowadzonych pod kierunkiem dra Wiktora Paskala w ramach działalności koła, przyniosła mu zwycięstwo w sesji "Oncology II" w trakcie 29. edycji The International Student Congress Of (bio)Medical Sciences. Nagrodzona praca nosi tytuł "New method of selective tumour cell death based on TRAIL singalling".

Czym jest brachyterapia biologiczna? To rozwijającą się gałąź badań naukowych, koncentrująca się na wykorzystaniu czynników biologicznych do lokalnego oddziaływania na tkanki organizmu. Obejmuje to między innymi genetyczne modyfikowanie fragmentów organizmu, by produkowały pożądane białka. W trakcie swojej prezentacji Mateusz Gotowiec przedstawił badania prowadzone przez zespół dra Wiktora Paskala, w których modyfikowanie genetycznym komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej ma prowadzić do produkcji cytokin o działaniu przeciwnowotworowym w celu miejscowego oddziaływania na ogniska nowotworu.

Tegoroczny kongres odbył się 8-10 lipca w Groningen w Holandii. Tematem przewodnim była medycyna spersonalizowana. W trakcie trzech dni studenci z całego świata prezentowali wyniki swoich badań oraz nawiązywali międzynarodowe znajomości. Spośród wszystkich nadesłanych na kongres abstraktów, komitet organizacyjny ISCOMS wybiera te najlepsze, które są potem prezentowane w trakcie sympozjum w jednej z kilkunastu sesji tematycznych. Oprócz prezentacji studenckich program naukowy obejmował wykłady ekspertów i warsztaty praktyczne.