W wyniku ewaluacji poszczególnym dyscyplinom naukowym przyznaje się kategorie naukowe. Może to być: A+, A, B+, B lub C. Od wysokości tych ocen zależy m.in. to, czy na danej uczelni można prowadzić studia o profilu akademickim i nadawać stopnie naukowe oraz jaka będzie kwota subwencji.
Dyscypliny nauki reprezentowane przez WUM uzyskały jedną kategorię A oraz dwie kategorie B+:
- Nauki medyczne: A
- Nauki farmaceutyczne: B+
- Nauki o zdrowiu: B+
Uzyskane kategorie potwierdzają wysoki poziom działalności naukowej WUM. Zapewniają tym samym możliwość kontynuowania misji i rozwoju naszej uczelni.
Ewaluacja przeprowadzona została na podstawie trzech kryteriów:
1. Poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej – oceniany na podstawie artykułów naukowych, monografii, redakcji monografii i autorstwa rozdziałów w monografiach, a także przyznanych patentów na wynalazki.
2. Efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych – oceniane na podstawie wysokości środków pozyskanych na projekty badawcze w ramach konkursów organizowanych przez instytucje unijne, zagraniczne, NCBR, NCN, ABM. Kryterium uwzględnia również komercjalizację wyników badań lub prac rozwojowych, a także badania realizowane na zlecenie podmiotów spoza sektora szkolnictwa wyższego i nauki.
3. Wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki – oceniany na podstawie opisów i dowodów potwierdzających związek między prowadzonymi badaniami a zmianą np. w ochronie zdrowia.
Wyniki ewaluacji są sukcesem wszystkich pracowników i doktorantów prowadzących działalność naukową na WUM.
– Bardzo dziękuję autorom prac opublikowanych w czasopismach o światowej randze, autorom i redaktorom cennych rozdziałów i monografii naukowych, autorom patentów oraz już skomercjalizowanych osiągnięć naukowych za duży wkład w ewaluację. Dziękuję także kierownikom i wykonawcom projektów naukowych realizowanych w WUM, zespołom wykonującym usługi naukowo-badawcze za wkład w rozwój nauki na WUM, za budowanie rangi i potencjału naszej Uczelni – powiedział prof. Piotr Pruszczyk Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii WUM. I podkreślił, że szczególne podziękowania należą się zespołom badawczym, których rezultaty prac badawczych mają bezpośredni wpływ na życie społeczno-gospodarcze. – Dziękuję również Radom Dyscyplin Naukowych za zaangażowanie w proces ewaluacji. Dziekanom za wsparcie podejmowanych działań. Podziękowania należą się także bibliotece uczelnianej oraz administracji, w tym Działowi Nauki, za sprawne przeprowadzenie ewaluacji.
Przed nami kolejna ewaluacja, która odbędzie się w 2026 r. Lata 2022-2025 poświęcimy na doskonalenie oraz poprawę osiągniętych wyników – dodał Prorektor.