Chirurdzy szkolili się z technik szycia laparoskopowego

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, w murach naszej uczelni już po raz ósmy lekarze chirurdzy wzięli udział w wykładach i ćwiczeniach podnoszących kwalifikacje z szycia laparoskopowego. Szkolili specjaliści z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej UCK WUM. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Thomas Carus - uznany chirurg europejski autorytet w dziedzinie operacji małoinwazyjnych.

Program VIII edycji Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z Zakresu Chirurgii Laparoskopowej obejmował wiązania węzłów w laparoskopii oraz wykonanie zespoleń pokarmowych, zarówno w technice staplerowej - za pomocą „zszywaczy", jak i z szyciem ręcznym. Lekarze ćwiczyli na specjalnie przygotowanych tkankach zwierzęcych przy użyciu trenażerów laparoskopowych i staplerów.  

Szkolenie otworzył prof. Maciej Słodkowski, który wystąpił w podwójnej roli, jako organizator i kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej UCK WUM oraz dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM. Kierownikiem naukowym i organizacyjnym wydarzenia był adiunkt kliniki - dr Tomasz Guzel, zaś głównym instruktorem - prof. Thomas Carus, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Naczyniowej, Niels-Stensen Kliniken, Elizabeth-Hospital Thuine w Niemczech. Niemiecka edycja kursu jest organizowana przez prof. Carusa od wielu lat m.in. w Monchengladbach, Bremie, Hanowerze, Hamburgu, Berlinie, a także w innych ośrodkach zagranicznych zajmujących się zaawansowanymi technikami laparoskopowymi.

Organizatorzy chcieliby, aby warszawska edycja wydarzenia przyczyniła się do rozwoju zawodowego polskich chirurgów w zakresie technik chirurgii małoinwazyjnej. Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM za udział w szkoleniu przyznało punkty edukacyjne zgodnie z zaleceniami o kształceniu podyplomowym lekarzy.