Wspieramy dzieci w rozwoju i odkrywaniu pasji

Ludzki organizm jest doskonale skonstruowany. Jednak, aby dobrze służył, trzeba go dobrze traktować. Tylko jak to zrobić? O tym rozmawiał prof. Zbigniew Gaciong, Rektor WUM, z młodymi studentami w trakcie inauguracji kolejnego roku akademickiego na Uniwersytecie Dzieci. Nasza uczelnia po raz kolejny objęła patronat nad tą inicjatywą. Jej celem jest rozwijanie twórczego i intelektualnego potencjału dzieci i młodzieży.

W sobotę, 10 września, Rektor WUM zabrał młodych studentów oraz ich rodziców w podróż po świecie medycyny. W trakcie wykładu "Czy sam muszę dbać o swoje zdrowie?" słowem kluczem była profilaktyka. Razem ze słuchaczami rektor próbował odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak rzadko chodzimy do lekarza. Przypominał, że niektóre choroby uznawane niegdyś za śmiertelne, są obecnie w dużej mierze uleczalne, o ile zostaną wcześnie wykryte. Wielu schorzeniom można zaś zapobiegać, bo wiadomo, czemu powstają. Dlatego w dbaniu o zdrowie profilaktyka jest kluczowa.

Uczestnikami Uniwersytetu Dzieci są dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Biorą udział w warsztatach i wykładach, w trakcie których czeka na nich spora dawka wiedzy, ciekawe eksperymenty i odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Tematy spotkań tej edycji są bardzo różnorodne, od teatrologii, przez sport po farmację i fitoterapię. Wykładowcy - naukowcy i eksperci opowiedzą m.in. jak pracuje archeolog, co znaczy, że świat jest w ruchu, jak powstają kosmetyki, jak pokazać emocje. Każde poruszane zagadnienie dzieci poznają interaktywnie, przez doświadczenie.

Wykład rektora to nie jedyny akcent WUM w tegorocznej edycji Uniwersytetu Dzieci. Zajęcia dla dzieci w wieku 8-9 lat poprowadzi Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Oddział Warszawa. Nasi studenci wraz z dziećmi zgłębią świat roślin leczniczych i postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy da się wyhodować własną apteczkę. Czy z bazylii, mięty, rozmarynu czy lipy można uzyskać coś więcej niż smak i aromat. Na zajęciach będzie można się dowiedzieć, czym jest fitoterapia i jak stworzyć własną listę najpopularniejszych roślin leczniczych. 

Fundacja Uniwersytet Dzieci jest organizacją non profit. Powstała w 2007 r. Upowszechnia nowoczesne metody nauczania, w szczególności metodę badawczą zwaną Metodą Pytań i Doświadczeń. Uczy współpracy i rozwija kompetencje społeczne oraz potrzebę uczenia się przez całe życie, kształtuje umiejętność krytycznego myślenia.

Strona Uniwersytetu Dzieci

 

Fot. Martyna Pryjomska