Naukowcy z WUM zbadają patogenezę wodniaka endolimfatycznego

Wodniak endolimfatyczny uważany jest za przyczynę choroby Meniere’a - rzadkiego schorzenia ucha wewnętrznego. Dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Nauki specjaliści z Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM, podejmą próbę identyfikacji profilu miRNA w perylimfie u pacjentów z zaawansowaną chorobą Meniere’a. Autorem i głównym badaczem projektu jest dr Agnieszka Jasińska-Nowacka.

Choroba Meniere'a charakteryzuje się atakami zawrotów głowy z szumem usznym i uczuciem pełności w uchu oraz niedosłuchem. Jej przyczyną jest nadmierne gromadzenie się endolimfy - płynu w błędniku błoniastym. W leczeniu choroby stosuje się postępowanie farmakologiczne oraz operacyjne. 

Analiza ekspresji cząsteczek miRNA w chorobie Meniere’a jest zagadnieniem nowym, w literaturze pojawiają się dopiero pierwsze wstępne doniesienia na ten temat. Badanie dr Agnieszki Jasińskiej-Nowackiej ma charakter innowacyjny z uwagi na unikalną grupę pacjentów z zaawansowaną klinicznie chorobą oraz możliwość środoperacyjnego pobrania perylimfy. Dokładne poznanie molekularnych mechanizmów zaangażowanych w patogenezę wodniaka endolimfatycznego może pomóc w identyfikacji czynników warunkujących agresywny przebieg lub rozwój obustronnej choroby Meniere’a. W przyszłości, poznanie profilu epigenetycznego daje także szansę na szybszą diagnostykę oraz celowaną terapię przyczynową.

Dofinansowanie zostało przyznane przez NCN w ramach konkursu MINIATURA 6. WUM na realizację badania pilotażowego otrzyma ponad 48 tys. złotych. Kierownikiem Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM, w której przeprowadzany będzie pilotaż, jest prof. Kazimierz Niemczyk.