O zdrowiu w Unii. Spotkanie z przedstawicielem Komisji Europejskiej 

O najważniejszych regulacjach dotyczących ochrony zdrowia w UE, najnowszych inicjatywach oraz o Europejskiej Unii Zdrowotnej mówił dziś na WUM dr Andrzej Ryś, dyrektor ds. Systemów Zdrowotnych, Produktów Medycznych i Innowacji w Komisji Europejskiej. 

Już od 16 lat pracuje w Komisji Europejskiej. Przyjechał na zaproszenie prof. Mariusza Gujskiego, dziekana WNoZ i zgodził się podzielić swoją wiedzą, doświadczeniem oraz opowiedzieć o działaniach Komisji. Podczas prezentacji dr Andrzej Ryś przedstawił kluczowe unijne rozwiązania legislacyjne dotyczące ochrony zdrowia. Zaczął od dyrektywy o prawach pacjentów do opieki zdrowotnej transgranicznej. Jego zdaniem stała się ona początkiem relacji pomiędzy Unią Europejską a systemami zdrowia w krajach członkowskich. Z tej dyrektywy narodziły się potem inne ważne regulacje. I nadal ma ona potencjał, który można rozwijać.

Kolejne omówione regulacje dotyczyły leków i wyrobów medycznych - dzięki nim leki i wyroby medyczne pojawiały się na wspólnym rynku. Dr Ryś zwrócił również uwagę na regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego. Wśród ważnych dla Komisji Europejskiej obszarów wymienił też digital health, który dopiero zaczyna się budować, a także dyrektywę tytoniową oraz regulacje w zakresie przeszczepu organów, krwi i tkanek.

Jeśli zaś chodzi o nowe projekty, nasz gość skupił się na  europejskim planie "Pokonać raka", którego celem jest lepsze wykrywanie i skuteczniejsze leczenie nowotworów. Dr Ryś przedstawił też ciekawe ukazujące się cyklicznie raporty o zdrowiu w Europie: State of Health in the UE oraz Health at a Glance. 

Nie zabrakło też tematu pandemii Covid-19 i związanych z tym działań UE. Dr Ryś wspominał o wspólnym zakupie szczepionek oraz powołaniu nowego europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA). W dyskusji po wykładzie padło pytanie o Europejską Unię Zdrowotną. Dr Ryś przypomniał, że po raz pierwszy usłyszeliśmy o niej w Orędziu o Stanie Unii wygłoszonym w 2020 r przez Ursulę von der Leyen. Projekt jest w trakcie realizacji i ma służyć temu, aby wszystkie kraje UE mogły przygotowywać się na ewentualne kryzysy zdrowotne i wspólnie na nie reagować.