Wtorek 27 września br. był ważnym dniem dla ponad 160 młodych naukowców. Odebrali oni dyplomy nadania stopnia doktora i doktora habilitowanego, potwierdzające ich osiągnięcia w naukach medycznych, farmaceutycznych i o zdrowiu. To był także ważny dzień dla naszej uczelni – wyraz renomy WUM jako dynamicznego i nowatorskiego ośrodka badawczego.
Gospodarzem wydarzenia był prof. Piotr Pruszczyk, Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii.
– Wchodzą Państwo zasłużenie do elitarnego grona społeczności naukowej nie tylko naszej uczelni, ale również całej Polski. Jestem szczęśliwy, że mogę dziś Państwu towarzyszyć – mówił prorektor rozpoczynając uroczystość.
W liście skierowanym do dyplomowanych gratulacje złożył również prof. Zbigniew Gaciong – Rektor, nieobecny na uroczystości w związku z ważnym wyjazdem za granicę. – Jestem niezmiernie rad, że szeregi naszej kadry naukowej wzbogacają się i wzmacniają tak licznie. Jestem przekonany o wielkim wkładzie państwa pracy w dorobek naukowy naszej uczelni zarówno teraz i w przyszłości – napisał rektor.
W pierwszej kolejności z rąk prof. Piotra Pruszczyka oraz przewodniczących rad dyscyplin dyplomy odebrali doktorzy habilitowani: 22 w naukach medycznych, czterech w naukach farmaceutycznych oraz dziewięciu w naukach o zdrowiu.
Następnie prorektor odczytał treść uroczystej przysięgi doktorskiej. Nowo mianowani zobowiązali się m.in. wspierać uczelnię oraz rozwijać się naukowo, prowadząc badania dla dobra ogółu, a nie korzyści materialnej. Po słowach ślubowania prorektor wręczył dyplomy 94 doktorom nauk medycznych, ośmiu nauk farmaceutycznych oraz 24 nauk o zdrowiu.
Był też czas na przemówienia bohaterów uroczystości. Dr hab. Klaudiusz Nadolny podkreślał: – Niewątpliwie wzmacniamy siłę i potencjał nauki w Polsce i trzeba o tym pamiętać. […] Dziś jest czas na świętowane, a od jutra do ciężkiej i wytężonej pracy.
Dr Anna Piwowarczyk dziękowała władzom WUM za stworzenie warunków i możliwości do realizacji zainteresowań oraz ambicji badawczych, promotorom za wsparcie i zaangażowanie, zaś bliskim za wyrozumiałość i akceptację. Cytując prof. Michała Hellera: „Naukowiec nigdy nie powinien poddawać się wobec nowych pytań”, wyraziła nadzieję, że otrzymane dziś stopnie naukowe będą motywatorem do osiągania dalszych celów na polu naukowym.
Na koniec prof. Piotr Pruszczyk skierował słowa uznania pod adresem Rad Dyscyplin Naukowych: - Bez wielkiej aktywności zespołów rad dyscyplin nie byłoby tak ogromnego sukcesu, jakiego świadkiem dziś byliśmy.
Obecnie na WUM trwa ponad 600 postępowań doktorskich oraz 20 postępowań habilitacyjnych. Nasza uczelnia jest bardzo dobrym miejscem dla prowadzenia badań naukowych. W sumie naukowcy z WUM realizują 290 projektów, których budżet opiewa na 633 miliony zł. Naszymi głównymi partnerami są prestiżowe instytucje Agencja Badań Medycznych, Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Komisja Europejska, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki. Aktywność naukowa pracowników uczelni przyczyniła się do uzyskania przez WUM dobrych wyników ewaluacji dyscyplin naukowych, przeprowadzanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W dziedzinie nauk medycznych jest to ocena A, zaś w naukach farmaceutycznych oraz w naukach o zdrowiu - B+.
W wydarzeniu udział wzięli: prof. Wojciech Lisik, Prorektor ds. Klinicznych i Inwestycji, prof. Paweł Włodarski, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju, prof. Hanna Szajewska, Przewodnicząca Rady Dyscypliny Nauk Medycznych, prof. Marta Struga, Wiceprzewodnicząca Rady Dyscypliny Nauk Medycznych, prof. Grzegorz Nałęcz-Jawecki, Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk Farmaceutycznych, dr hab. Maciej Dawidowski, Wiceprzewodniczący Rady Dyscypliny Nauk Farmaceutycznych, prof. Bolesław Samoliński, Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu, dr hab. Dorota Włodarczyk, Wiceprzewodnicząca Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu oraz członkowie Rad Dyscyplin Naukowych. A także: prof. Bożena Kociszewska-Najman, Dyrektor Uczelnianego Studium Doktoranckiego, prof. Michał Grąt, Dyrektor Szkoły Doktorskiej oraz przedstawiciele wydziałów: z Wydziału Lekarskiego: prof. Rafał Krenke, prof. Aleksandra Banaszkiewicz, prof. Tadeusz Grochowiecki, dr hab. Jacek Sieńko; z Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego: prof. Agnieszka Mielczarek; z Wydziału Farmaceutycznego: dr hab. Joanna Kolmas i dr hab. Agnieszka Bazylko, z Wydziału Nauk o Zdrowiu: dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska i dr hab. Łukasz Czyżewski. Obecni byli również promotorzy pracy i promotorzy pomocniczy oraz rodziny dyplomowanych.