Informacja i integracja - cykl spotkań dla nowych studentów ED i EDD

Studia to wspaniała przygoda, ale także duże wyzwanie. Szczególnie dla osób rozpoczynających pierwszy rok nauki poza granicami kraju. Wiedzą o tym członkowie English Division Student Government WUM, którzy co roku organizują Orientation Week dla nowo przyjętych studentów-cudzoziemców.

Orientation Week to wydarzenie o charakterze informacyjno-integracyjnym. W ciągu kilku wrześniowych dni poprzedzających rozpoczęcie roku akademickiego przyjęci na studia w języku angielskim na kierunkach lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym, a także studenci przyjeżdżający w ramach programu ERASMUS+, otrzymują pakiet niezbędnych wskazówek dotyczących studiowania na WUM oraz pobytu w Warszawie. Przede wszystkim zaś stają się członkami społeczności akademickiej naszej uczelni oraz poznają kolegów, z którymi przez najbliższe kilka lat będą dzielić naukowe wzloty i upadki.

W środę 28 września odbyło się oficjalnie powitanie wszystkich studentów pierwszego roku English Division oraz English Dentistry Division. Wziął w nim udział prof. Marek Kuch, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, który mówił do zgromadzonych: - Przed wami ciężka praca, ale dobra wiadomość jest taka, że na końcu tej drogi zostaniecie lekarzami. Uczelnia oferuje mnóstwo możliwości, musicie je tylko wykorzystać. Wszystko jest w waszych rękach. Trzymam kciuki i powodzenia na waszym już uniwersytecie.
Słowa wsparcia przyszli lekarze i lekarze dentyści usłyszeli też od dr. hab. Jacka Sieńko, Prodziekana Wydziału Lekarskiego ds. Studenckich English Division: - Cieszę się, że zdecydowaliście się wybrać WUM i spędzić sześć lat w Polsce. To dla was duże wyzwanie. Będą dobre i złe momenty. Przyjdzie też czas, kiedy będziecie zastanawiać się, czy było warto. Mogę wam powiedzieć z własnego doświadczenia - to był dobry wybór. Życzę wam, żebyście pokonali wszystkie trudności, ciężko pracowali i za sześć lat zostali lekarzami.
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wybraliście Polskę i WUM. Pamiętajcie, że już teraz musicie zacząć pracować pełnią sił, bo chciałabym was zobaczyć na ceremonii zakończenia studiów – dodała dr hab. Ewa Czochrowska, Prodziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego ds. Nauczania w Języku Angielskim i Współpracy z Zagranicą.
 
Ważnym elementem Orientation Week była ceremonia nałożenia białego fartucha ("White coat ceremony"). To stosunkowo młoda tradycja akademicka, wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze dwie ceremonie białych fartuchów miały miejsce w 1989 r. na Uniwersytecie w Chicago i w 1993 r. na Uniwersytecie Columbia. Nałożenie fartucha oznacza przejście studenta ze studiów przedklinicznych do klinicznych. Na WUM uroczystość ta odbywa się tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego, bowiem nasi studenci już od pierwszego roku studiów odbywają zajęcia kliniczne. Inicjatorką ceremonii na naszej uczelni była Disha Keshwani, studentka kierunku lekarskiego, obecnie na szóstym roku.
Nałożenie białego fartucha to zatem symboliczny gest związania się z zawodem lekarza, a także dołączenia do grona akademickiego. W tej ważnej chwili studentom towarzyszył prof. Paweł Włodarski, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju, przedstawiciele wydziałów – dr hab. Jacek Sieńko i dr hab. Ewa Czochrowska, koledzy ze starszych lat studiów oraz rodziny.  

W trakcie Orienatation Week studenci otrzymali niezbędne informacje dotyczące pobytu Warszawie, w tym poznali procedury, których powinni przestrzegać, aby otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy. Dowiedzieli się o swoich prawach i obowiązkach jako mieszkańców stolicy.  Mogli również zapytać o opcje ubezpieczenia zdrowotnego i założyć konto bankowe. Studenci zwiedzili również Kampus Banacha oraz Kampus Lindleya. Uzyskali informacje o różnych studenckich klubach i organizacjach naukowych, takich jak SKN Psyche, AMSA czy IFMSA-Poland. Dowiedzieli się o usługach uczelnianej Poradni Psychologicznej dla studentów. Mieli również możliwość bezpośredniego spotkania z reprezentantami starszych roczników, którzy chętnie dzielili się radami i doświadczeniami dotyczącymi nauki i WUM. Całość zorganizowali członkowie English Student Government WUM, przy wsparciu Wydziału Lekarskiego oraz Lekarsko-Stomatologicznego oraz studentów-wolontariuszy.