W grudniu ub.r. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne przystąpiło do konkursu na środki z Funduszu Medycznego. Właśnie ogłoszono wyniki i okazało się, że jesteśmy jednym z beneficjentów. Otrzymaliśmy czek na kwotę 106 091 482 zł.
Warto przypomnieć, że Fundusz Medyczny to nowa inicjatywa prezydenta RP powstała przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Głównymi założeniami tego projektu są:
- skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę i szybsze rozpoczęcie leczenia najmłodszych pacjentów
- wdrożenie nowoczesnych form terapii w pediatrii
- poprawa komfortu podczas pobytu dziecka i jego opiekuna w szpitalu.
Na Fundusz Medyczny przeznaczono w tym roku ponad 3 miliardy złotych. Było więc o co walczyć. W konkursie wystartowały 23 podmioty medyczne. Dotację dostało 14 z nich. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne otrzymało 502 punkty za swój projekt pt.: Wzmocnienie infrastruktury do realizacji świadczeń pediatrycznych odpowiedzią na potrzeby demograficzne i epidemiologiczne. Realizacja została przewidziana na lata 2022-2024 i zostanie w całości sfinansowana z Funduszu Medycznego.
– Dzięki funduszom z Ministerstwa do dziecięcych klinik UCK trafią supernowoczesne urządzenia medyczne. Na przykład Zakład Radiologii Pediatrycznej zyska tomograf komputerowy wielorzędowy, a Klinika Onkologii, Hematologii Dziecięcej, Transplantologii Klinicznej i Pediatrii – egzoszkielet (mocowaną na zewnątrz ciała powłokę, której celem jest wzmocnienie siły mięśni). Do Kliniki Neonatologii zostanie zakupiony kardiomonitor przyłóżkowy z modułem monitorowania podwójnej saturacji. Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej otrzyma echokardiograf najnowszej generacji, a Klinika Gastroenterologii Dziecięcej i Pediatrii - gastroskopy wideo – informuje Izabela Wójcik-Kukla, kierownik Biura Dyrektora UCK WUM. I dodaje, że oczywiście są to tylko przykłady, miniwycinek, bardzo długiej listy specjalistycznego sprzętu, który zostanie zakupiony do 20 naszych jednostek. W całościowym zestawieniu sprzętu medycznego mamy kilkaset pozycji, a wśród nich aparaty RTG, ultrasonografy, wirówki laboratoryjne, łóżka szpitalne, pompy infuzyjne, inhalatory… Natomiast na liście sprzętu niemedycznego 77 pozycji takich jak: statywy, stoliki, urządzenia do dezynfekcji sal, wagi, wózki zabiegowe itp. Dzięki tak dużemu doposażeniu w UCK WUM będzie można skuteczniej diagnozować i leczyć dzieci. Poprawią się też warunki pobytu małych pacjentów na oddziałach.