18 i 19 października odbyły się spotkania w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym. Pierwszego dnia prof. Zbigniew Gaciong, Rektor WUM oraz dziekani prof. Rafał Krenke, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk oraz prof. Mariusz Gujski zaprezentowali naszą uczelnię i poszczególne wydziały. Prezentacja prof. Gujskiego została przygotowana w języku ukraińskim i nagrodzona brawami delegacji z Ukrainy. Na spotkaniu była obecna prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, Prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych, która zainicjowała powstanie w naszej uczelni zespołu odpowiadającego za wielowątkowe działania w zakresie współpracy z uniwersytetami medycznymi w Ukrainie.
Ze strony ukraińskiej wystąpił prof. Iurii Kuchyn, Rektor Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Bohomoltsa, który przedstawił strukturę i osiągnięcia swojej uczelni. Pokazał też poruszające zdjęcia obrazujące zniszczenia wojenne na uniwersytecie.
Goście z Ukrainy szczególnie interesowali się system zapewnienia jakości kształcenia, zarówno tym funkcjonującym wewnątrz uczelni, jak i zewnętrznymi systemami akredytacji. Tego zagadnienia dotyczyły prezentacje prof. Michała Grąta, Dyrektora Szkoły Doktorskiej; prof. Anety Nitsch-Osuch, Prodziekan ds. Programów i Jakości Kształcenia oraz dra hab. Piotra Dziechciarza, Pełnomocnika Rektora ds. Jakości Kształcenia.
W drugim dniu wizyty działalność klinik i zakładów WUM omawiali ich kierownicy. Wystąpili prof. Hanna Szajewska, kierownik Kliniki Pediatrii; prof. Marta Struga, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii; prof. Agnieszka Mielczarek, kierownik Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Prodziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego; prof. Marcin Grabowski, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii; prof. Bolesław Samoliński, kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii; dr hab. Dorota Włodarczyk, kierownik Studium Psychologii Zdrowia; dr hab. Beata Tarnacka, kierownik Kliniki Rehabilitacji oraz dr Antonina Doroszewska, kierownik Studium Komunikacji Medycznej.
Po części wykładowej goście z Ukrainy odwiedzili wybrane kliniki w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy Banacha oraz Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy Żwirki i Wigury.
- Uniwersytet Bohomoltsa jest największą i najbardziej rozwiniętą uczelnią medyczną w Ukrainie. Prowadzi wiele badań, których poziom naukowy jest bardzo wysoki. Istnieje zatem ogromna szansa, żeby nasze dwie uczelnie nawiązały współpracę naukową w wielu obszarach. Bardzo mi na tym zależy - podkreślił prof. Gałązkowski. I dodał, że już zostały podjęte decyzje, które skutkują wymianą pracowników naukowych. Na WUM przyjeżdżają doktoranci, profesorowie i wykładowcy z Ukrainy, żeby odbywać u nas staże.
- Prof. Piotr Pruszczyk, Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii WUM wraz z prof. Sergiiem Zemskovem, Prorektorem ds. Badań Naukowych i Innowacji Narodowego Uniwersytetu Medycznego im Bohomoltsa ustalą generalne zasady współpracy naukowej między uczelniami. Ale pewne działania podejmujemy już dziś, na bieżąco - zaznaczył prof. Robert Gałązkowski. - Okazało się np. że w Uniwersytecie Bohomolca jest potrzeba stworzenia nowoczesnego programu w zakresie fizjologii. Doszło zatem do spotkania z pracownikami Katedry i Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej i jej kierownikiem prof. Cudnoch-Jędrzejewską. Będziemy wspierać stronę ukraińską w przygotowaniu programu i wdrożeniu w Kijowie nauczania fizjologii i patofizjologii. Planujemy też udział nauczycieli i lekarzy z Kijowa w szkoleniach organizowanych przez Zakład Ratownictwa Medycznego w zakresie medycyny pola walki, tzw. PC3 - zapowiedział prof. Gałązkowski.
Delegacja z Ukrainy: prof. Iurii Kuchyn, Rektor; prof. Sergii Zemskov, Prorektor ds. Badań Naukowych i Innowacji; prof. Volodymyr Tytykalo, Prorektor ds. Ekonomicznych; prof. Volodymyr Melnyk, Dziekan Wydziału Medycznego No 1; prof. Nataliia Bidenko, Dziekan Wydziału Stomatologicznego; prof. Inna Kucherenko, Zastępca Dyrektora Działu Edukacyjnego i Metodologicznego; prof. Nataliia Greben, Zastępca Dyrektora Działu Edukacyjnego i Metodologicznego.