Kobieta po przeszczepie płuc urodziła dziecko. Pierwszy taki poród w Polsce!

Trzy lata po przeszczepieniu płuc 22-letnia Patrycja zaszła w ciążę. Pacjentka była do niej przygotowywana i monitorowana w jej trakcie przez specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Poród odbył się w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. Wykonano cesarskie cięcie. Mama i jej córeczka Pola czują się dobrze.

To wspólny sukces zespołów medycznych z klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzięki ich wysiłkom szczęśliwa mama wyjdzie do domu z wymarzonym maluszkiem w objęciach. To nie był zwykły poród! I pani Patrycja to nie jest zwykła mama.

11 czerwca 2019 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca przeprowadzono u pani Patrycji transplantację płuc. Miała wtedy 19 lat. Przeszczep był spowodowany całkowitą niewydolnością oddechową w przebiegu mukowiscydozy. Po 3 latach od zabiegu, przy bardzo dobrej funkcji przeszczepionych płuc, pacjentka po optymalizacji leczenia immunosupresyjnego (przeciwodrzutowego) i odpowiednim przygotowaniu, zaszła w ciążę.  

Pomyślna ciąża jest możliwa po przeszczepieniu płuc, jednak zaleca się ostrożność, ponieważ są to ciąże bardzo wysokiego ryzyka. Zaleca się wręcz, aby w ciągu pierwszych 2-3 lat po transplantacji unikać ciąży. Możliwe są bowiem liczne powikłania takie jak stan przedrzucawkowy, nadciśnienie, cukrzyca, infekcje, a także wady wrodzone i przedwczesne porody związane z niektórymi powszechnymi lekami przeciw odrzuceniu przeszczepu.

Chora na mukowiscydozę kobieta, po przeszczepie płuc, wykonanym w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, nie przypuszczała, że kiedyś urodzi dziecko. Decyzję podejmowała kierując się uwagami transplantologów cały czas monitorujących stan jej zdrowia. 
– To były długie godziny rozmów. Widziałem jej wielką determinację i stale nadzorowałem wyniki. Pani Patrycja pochodzi z województwa mazowieckiego, a zatem dla niej logistycznie najbardziej optymalny był poród w cieszącym się ogromnym prestiżem Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM – mówi dr hab. Marek Ochman, koordynator Oddziału Transplantacji Płuc z Pododdziałem Mukowiscydozy, Pododdziałem Chirurgii Klatki Piersiowej i Pododdziałem Chorób Płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

– Taka ciąża powinna być zaplanowana i przeprowadzona przy ścisłej współpracy pacjentki, zespołu transplantacyjnego i specjalistycznego multidyscyplinarnego zespołu medycznego. Tak też było w tym przypadku. Zespół Kliniki podjął się tego trudnego zadania, aby zabezpieczyć prowadzenie ciąży. Chciałbym tu szczególnie podziękować dr hab. Annie Cyganek, która prowadziła ciążę pacjentki od samego początku, zapewniając opiekę wysokospecjalistyczną i koordynując udział innych specjalistów – mówi prof. Artur Ludwin, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM. Specjaliści z UCZKIN od lat zajmują się prowadzeniem ciąży u kobiet po transplantacjach narządów i mają ogromne doświadczenie w tym zakresie. 

Pod koniec ciąży opiekę okołoporodową nad pacjentką koordynowała w UCZKIN dr hab. Zoulikha Jabiry-Zieniewicz. A jak przebiegał poród?

Kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM prof. Artur Ludwin: - Przygotowaliśmy się na planowe cięcie cesarskie, biorąc pod uwagę położenie miednicowe płodu. W takich przypadkach należy być przygotowanym na wszystkie możliwe powikłania. Włącznie z przeniesieniem pacjentki na Oddział Intensywnej Terapii z dostępem do techniki pozaustrojowego utlenowania krwi (ECMO). To wszystko przygotowaliśmy. Poród rozpoczął się jednak o tydzień wcześniej niż planowane rozwiązanie. W 37 tygodniu i 5 dniu rano pacjentka zawiadomiła nas o odpłynięciu wód płodowych. Badania biofizyczne potwierdzały dobrostan płodu. W czasie przygotowań do cięcia cesarskiego, sytuacja zaczęła się zmieniać. Już na sali operacyjnej zaczęliśmy obserwować zaburzenia pracy serca płodu, jej nagłe spowolnienie. Musieliśmy natychmiast wykonać cięcie cesarskie i wydobyć dziecko. Cięcie cesarskie przeprowadziłem wspólnie z prof. Bronisławą Pietrzak oraz dr hab. Jabiry-Zieniewicz, to była naprawdę szybka zespołowa akcja. Dziecko wymagało pomocy neonatologicznej i początkowo w pierwszej dobie - wspomagania ciągłym dodatnim ciśnieniem oddechowym. W kolejnej dobie nie było już potrzeby wsparcia oddechowego.

Pierwsza w Polsce zakończona porodem ciąża u kobiety po przeszczepieniu płuc to ważny krok zarówno w historii polskiej transplantologii, jak i opieki położniczej u kobiet po transplantacji narządów. 

 

Zespół UCZKiN, kóry przeprowadził cesarskie cięcie i opiekował się noworodkiem: prof. Artur Ludwin – kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii; prof. Bronisława Pietrzak; dr hab. Zoulikha Jabiry-Zieniewicz ginekolog położnik; dr Jacek Witwicki - neonatolog; dr Jan Biławicz - anestezjolog; lek med. Jacek Lipa.

 

W pierwotnej wersji informacji omyłkowo zabrakło fragmentu opisującego wkład dr hab. Anny Cyganek w opisywany sukces medyczny, za co przepraszamy.