Debata z cyklu “Pro tempore – dialog nauk”

Data wydarzenia
Miejsce
godz. 16:00, sala konferencyjna w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM (poziom -1), ul. Żwirki i Wigury 63a
Opis wydarzenia

Akademia Katolicka w Warszawie oraz Komitet Nauk Teologicznych PAN we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym zapraszają do uczestnictwa w debacie z cyklu „Pro tempore – dialog nauk”. Tematem debaty będzie „Sztuczna inteligencja w medycynie”.  
 
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w takich dziedzinach ludzkiej aktywności jak wojskowość, dziennikarstwo czy reklama budzi zazwyczaj duże obawy. Tymczasem algorytmy samouczące w medycynie wydają się przynosić ze sobą nieomal wyłącznie korzyści: ułatwienie i upowszechnienie dostępu do diagnostyki, udoskonalenie interpretacji danych diagnostycznych, odciążenie lekarzy od tych wszystkich procedur, które da się wykonać za pomocą maszyn samouczących. Sztuczna inteligencja potrafi już znacznie sprawniej, niż statystyczny lekarz zinterpretować wykres EKG, wyniki niektórych badań obrazowych, a nawet dźwięki płynące z lekarskiego stetoskopu. Czy znaczy to, iż już niedługo na drugim końcu stetoskopu przyłożonego do piersi pacjenta znajdował się będzie algorytm, a nie człowiek? Czy jest coś, w czym ludzki lekarz jest nie do zastąpienia – nie ze względu na fakt, iż zaawansowanie technologii AI jeszcze tego nie umożliwia, ale dlatego, że nigdy nie będzie to możliwe? 
 
O zagadnieniu wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie w czasie najbliższego spotkania z cyklu Pro tempore rozmawiać będą:

  • prof. Zbigniew Gaciong, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, 
  • prof. Przemysław Biecek (Wydział Matematyki i Nauk Informatycznych Politechniki Warszawskiej), 
  • dr hab. Jan Borysowski (Zakład Immunologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego),
  • dr Janusz Pyda OP (Instytut Tomistyczny i Akademia Katolicka w Warszawie).

 
Spotkanie będzie również dostępne dzięki transmisji internetowej na kanale YouTube Akademii Katolickiej w Warszawie. Link do transmisji