Pierwsze fizjologiczne wszczepienie układu stymulującego u dziecka na WUM

To kolejny pionierski zabieg w dziedzinie elektroterapii. W Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM, kierowanej przez prof. Bożenę Werner wykonano pierwsze w historii tego ośrodka wszczepienie stymulatora serca z wykorzystaniem selektywnej stymulacji lewej odnogi pęczka Hisa.

-Ta procedura zwana LBBP – Left Bundle Branch Pacing  jest najbardziej zaawansowanym rodzajem fizjologicznej stymulacji serca (CSP – Conduction System Pacing). Stosowana coraz częściej u dorosłych, daje nowe możliwości leczenia także u dzieci z bradyarytmią oraz niewydolnością serca - mówi prof. Marcin Grabowski kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM.

Zabieg przeprowadzono u 9-letniej dziewczynki z niewydolnością serca. Pacjentka przebyła w wieku 4,5 lat piorunujące zapalenie mięśnia sercowego z koniecznością wspomagania krążenia ECMO, powikłane blokiem przedsionkowo-komorowym III stopnia.

- LBBP to zaawansowana technologia, polegająca na wkręceniu specjalnej elektrody w niewielką strukturę wewnątrz serca, gdzie naturalnie przewodzone są impulsy elektryczne  Dzięki temu stymulacja mięśnia odbywa się w sposób zgodny z naturalnymi procesami - mówi dr Piotr Wieniawski z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM.

Zabieg LBBP jest jedną z najnowszych technik stymulacji układu bodźcoprzewodzącego. Stymulacja układu bodźcoprzewodzącego serca cieszy się coraz większym zainteresowaniem z uwagi na możliwość uniknięcia wtórnych zaburzeń kurczliwości związanych z długotrwałą stymulacją prawej komory. Jest bardzo prawdopodobne, że ta właśnie metoda na stałe zastąpi kiedyś klasyczną stymulację prawej komory i w niektórych przypadkach również stymulację resynchronizującą.

Zabieg przeprowadzili: prof. Marcin Grabowski – główny operator, dr Piotr Wieniawski – pierwsza asysta, dr Tomasz Książczyk – elektrofizjolog, dr Sylwester Rogula, dr Magdalena Franke, dr Beata Cała - anestezjolog, Ewa Kolczyńska i Kinga Ostrowska  - pielęgniarki operacyjne. Aleksander Korzeniowski i Grażyna Pietrzak – zespół pielęgniarski anestezjogiczny.