Spotkanie muzealne "Dr hab. Jan Klukowski (1899-1945) - student medycyny, żołnierz, lekarz”

Data wydarzenia
Miejsce
godz. 16.00, sala muzealna nr 30, parter w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym przy ul. Żwirki i Wigury 63
Opis wydarzenia

Jest to spotkanie z cyklu „W kręgu historii medycyny”. O Janie Klukowskim opowie Monika Klimowska, kuratorka wystawy „Bracia Klukowscy. Sztuka i medycyna”.

Jan Klukowski będąc studentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, wziął udział w wojnie polsko bolszewickiej, jako sanitariusz. Za męstwo i odwagę został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie kontynuował studia medyczne w Warszawie, uzyskując 1925 roku dyplom doktora wszech nauk lekarskich. Swoją karierę zawodową i naukową związał z Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Pracował  w II Klinice Chorób Wewnętrznych pod kierunkiem prof. Aleksandra Januszkiewicza. W roku 1938 uzyskał habilitację. Wybuch II wojny światowej zastał go w Warszawie. Tam w czasie okupacji hitlerowskiej pracował w Szpitalu Dzieciątka Jezus, w Klinice Chorób Wewnętrznych kierowanej przez prof. Witolda Orłowskiego. W Klinice prowadził zajęcia dla studentów w ramach tajnego nauczania Wydziałów Lekarskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ziem Zachodnich. Aresztowany przez gestapo w 1943 roku trafił do więzienia na Pawiaku, a następnie do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie pracował jako więzień-lekarz. Jan zginął w styczniu 1945 roku podczas Marszu Śmierci, na który wyruszył ze swoimi pacjentami.

Mgr Monika Klimowska jest pracownikiem Muzeum Historii Medycyny WUM, absolwentką historii sztuki na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Jest kustoszem muzealnym. Ukończyła Podyplomowe Studium Muzealnicze przy Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W muzeum opiekuje się przede wszystkim kolekcją ekslibrisów, malarstwa, grafiki i rzeźby. Zajmuje się dziejami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest autorką wystaw o profilu historycznym, a także wielu artykułów naukowych oraz popularyzujących historię medycyny. Należy do Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych.

 

Organizator
Muzeum Historii Medycyny WUM