Prelekcja zatytułowana była „Echa starożytności. Hippokrates, jego przysięga i medycyna starożytna” i towarzyszyła wystawie czasowej "Vita brevis ars longa". Prof. Łukaszewicz komentował jeden z najsłynniejszych aforyzmów Hippokratesa oraz treść jego przysięgi. Mówił również o medycynie rzymskiej, egipskiej i o innych znanych lekarzach starożytności m.in. Arystotelesie i Imhotepie z Egiptu.
Prelegent i jego dorobek
Prof. Łukaszewicz jest archeologiem i historykiem, badaczem starożytnego Egiptu i świata hellenistyczno-rzymskiego. Należy też do warszawskiego środowiska filologów klasycznych. Związany z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, uczestniczy od wielu lat w polskich badaniach w Aleksandrii. Kierował polskimi ekspedycjami archeologicznymi w Egipcie, opracowuje i komentuje starożytne teksty źródłowe, wśród nich inskrypcje, papirusy i ostraka. Jest członkiem Institute for Advanced Study w Princeton, członkiem honorowym Stowarzyszenia Historyków Starożytności, należy do Komitetów i Komisji PAN i PAU, do towarzystw naukowych i stowarzyszeń twórczych. Jest autorem ponad 250 publikacji naukowych w różnych językach, w tym kilkunastu książek.
Koncert lutniowy
Po wykładzie odbył się koncert lutniowy zespołu „Luteduo” w składzie Anna Kowalska i Anton Briula. Zagrali muzykę dawną, m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha.
Na spotkaniu byli przedstawiciele władz uczelni: prof. Zbigniew Gaciong, rektor; prof. Marek Krawczyk, rektor w latach 2008-2016; prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju