Karmienie piersią – dlaczego warto?
Mleko matki zawiera wszystkie najpotrzebniejsze dziecku substancje odżywcze. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują wyłączne (bez podawania innych pokarmów) karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Nie oznacza to jednak, że karmienie nie może trwać dłużej. Może, a to ile potrwa, zależy przede wszystkim od potrzeb dziecka oraz matki.
– Wiemy, że karmienie piersią jest istotne i jest złotym standardem – mówiła w czasie debaty dr hab. Aleksandra Wesołowska, kierownik Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją WUM, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego. – Korzyści z karmienia piersią są wielorakie i nie odnoszą się wyłącznie do samych aspektów żywienia dziecka. Dr hab. Wesołowska podkreślała, że jest dostępnych wiele dobrze udokumentowanych metaanaliz, które mówią o dobroczynnym wpływie karmienia piersią również na zdrowie matki, m.in. na obniżanie prawdopodobieństwa wystąpienia nadciśnienia. Dane wskazują też, że każdy kolejny miesiąc karmienia zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele nowotworów, w tym raka piersi i jajnika. Karmienie piersią ma też wymiar psychologiczny, bo jak podkreślała dr hab. Wesołowska, jest to niezwykły czas na budowanie mocnych więzi z dzieckiem.
Karmienia piersią a komunikacja w social mediach
Zapytana o trudności, przed jakimi stają mamy rozpoczynające karmienie, Magdalena Łosik, położna z kilkunastoletnim stażem, prowadząca liczne kursy „szkoły rodzenia”, mówiła o negatywnym wpływie social mediów. Podkreślała, że niejednokrotnie głosy w sprawie zabierają osoby bez podstaw merytorycznych, a udane karmienie postrzegane jest przez pryzmat nie tego, co zrobić, ale tego, co kupić. Dlatego jej zdaniem niezwykle ważne jest, aby kobiety, które rozpoczęły lub kontynuują karmienie były odbiorcami komunikatów prawdziwych i budujących kompetencje. A także tych wspierających. – Mechanizm ssania to jest duet, który musi zadziałać – podkreślała Magdalena Łosik. – Jest to wpisane w naturę. Powiedzmy sobie szczerze: karmienie zaczyna się w głowie, ale to nie jest tylko gestia głowy. Nie jest to zero-jedynkowe, proste, trzeba starać się być elastycznym. I dlatego tak ważne jest wsparcie psychiki mam – mówiła. Na szczęście istnieje edukacja przedporodowa i pomoc położnych środowiskowych czy edukatorek laktacyjnych, z której nowe mamy mogą skorzystać po porodzie.
Kobiety w ciąży i karmiące a prawo pracy
Jak wynika z informacji opublikowanej na stronie Centrum Medycznego WUM niemal 95% niepracujących polskich mam deklaruje chęć powrotu do pracy. I jak zaznaczyła w czasie debaty dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska, radca prawny, doktor nauk prawnych, w Polsce obowiązuje dość korzystny dla mam kodeks prawny, a kobiety karmiące mogą korzystać z dodatkowych przywilejów. Jednocześnie stanowi on wyzwanie organizacyjne dla pracodawcy, któremu jest jednak w stanie sprostać, o ile otrzyma wcześniej wszystkie informacje niezbędne do właściwego zastosowania się do przepisu. Dlatego, jak podkreślała dr Jaroszewska-Iganczewska, w stosunkach pracownica-pracodawca bardzo ważna jest zmiana postaw i dojrzałość po obu stronach.
Konferencja odbyła się w środę, 2 sierpnia w Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym WUM. W dyskusji wzięli udział: również: Marzena Pilaż-Herzyk (autorkę bloga mamaprawniczka.pl), Marek Kubicki, dyrektor zarządzający Care Experts w Centrum Medycznym Damiana oraz Agnieszka Krzyżak-Pitura, fundatorka i założycielka Fundacji „Rodzic w mieście”. Debatę poprowadziła Justyna Mieszalska, prezes Centrum Medycznego WUM. W przerwie uczestniczki debaty miały okazję poruszać się z Małgorzatą Perl z Fundacji Exercise is Medicine, która pokazała kilka bardzo prostych ćwiczeń dla mam.
Partnerami konferencji były: Fundacja Twórczych Kobiet, Fundacja Exercise is Medicine oraz Fundacja Bank Mleka Kobiecego.