O poszukiwaniu nowych leków - wykład prof. Olivera Plettenburga

Prof. Plettenburg jest kierownikiem Institute of Medicinal Chemistry, działającego w ramach Helmholtz Zentrum Munich - jednego z najbardziej rozpoznawalnych niemieckich centr badawczych zajmujących się zdrowiem i ochroną środowiska. Na naszej uczelni prof. Plettenburg gościł na zaproszenie Szkoły Doktorskiej WUM. W czwartek, 1go czerwca, wygłosił wykład pt. “Drug Discovery in Industry and Academia – from Conceptualization to new Mechanisms and new Modalities”.

Prof. Oliver Plettenburg to specjalista w dziedzinie poszukiwania nowych substancji o potencjalnym zastosowaniu terapeutycznym u ludzi. Swoje doświadczenie zdobywał zarówno w środowisku akademickim (m.in. Scrips Research Institue, obecnie Helmholtz Zentrum Munchen), jak również w laboratoriach badawczych firm farmaceutycznych (m.in. Sanofi). 

Poszukiwanie nowych leków

W pierwszej części wykładu prof. Plettenburg skupił się na omówieniu tego, jak powstają nowe leki oraz jakie są obecnie trendy w tym zakresie. Opowiedział również o pułapkach i nadziejach związanych z tym procesem. Jako osoba związana zarówno ze środowiskiem akademickim, jak i firmami innowacyjnymi, podzielił się z słuchaczami wieloma cennymi radami. 

W poszukiwaniu idealnej harmonii właściwości nowej substancji

W kolejnej części seminarium prelegent szczegółowo omówił parametry cząsteczki przyszłego leku, które warunkują jej sukces w badaniach przedklinicznych. Są to m.in.: siła oddziaływania z celem molekularnym, parametry absorbcji, dystrybucji, metabolizmu oraz farmakokinetyki. Dodatkowo, pokazał jak modyfikować te właściwości w trakcie procesu tzw. „optymalizacji cząsteczki”, aby osiągnąć pożądane właściwości terapeutyczne w tkankach i narządach docelowych.

Lek od „pomysłu do przemysłu”

Podsumowując swoje wystąpienie prof. Plettenburg zaznaczył, że w procesie odkrywania i wdrażania nowych leków środowisko akademickie i przemysł reprezentują co prawda różne podejścia i cele, jednak często wzajemnie się uzupełniają. Jako przykład istotnej roli badaczy uniwersyteckich podał odkrywanie nowych celów molekularnych. Wymienił również przykłady najnowszych strategii terapeutycznych, takie jak PROTACS, konjugaty lek-przeciwciało czy leki oparte na RNA, których odkrycie i rozwój był możliwe dzięki znacznemu zaangażowaniu środowiska akademickiego.