23 listopada br. NCN przedstawiło listy rankingowe projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursu Opus 25. Jest wśród nich projekt naszej badaczki pt.: Mechanizmy powstawania zniszczeń i ich regeneracji po działaniu pyłu zawieszonego i mikroplastiku z zanieczyszczenia powietrza w modelu ostrego i przewlekłego uszkodzenia płuc. Wysokość dofinansowania to 773 916 zł.
W projekcie zostanie oceniony wpływ pyłów z zanieczyszczenia powietrza i mikroplastiku na procesy biologiczne związane z uszkodzeniem nabłonka oddechowego. Cel ten będzie realizowany przy użyciu modelu 3D in vitro ostrego i przewlekłego uszkodzenia nabłonka zawierającego współhodowle makrofagów i komórek nabłonka oskrzeli.
- Wyniki naszych badań mogą pomóc w pełnym zrozumieniu istotnych procesów związanych z toksycznością zanieczyszczeń powietrza oraz ich wpływu na zdrowy i uszkodzony nabłonek - mówi dr hab. Paplińska-Goryca. I dodaje, że poznanie dokładnych procesów, na które wpływają cząstki zawieszone w nabłonku oddechowym jest ważnym zagadnieniem ze względu na możliwość zastosowania terapeutycznego, zwłaszcza w rejonach przewlekłego narażenia na zanieczyszczenia powietrza. -Jesteśmy przekonani, że wyniki tego projektu przyczynią się do lepszego zrozumienia wpływu zanieczyszczeń środowiska na patobiologię przewlekłych chorób płuc - podkreśla nasza badaczka.