Na otwarcie pracowni zaprosiła prof. Jolanta Kunikowska, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej. Gośćmi byli: władze WUM, dyrekcja i pracownicy Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM, kierownicy klinik WUM oraz przedstawiciel firmy SIEMENS.
Nowy cyfrowy skaner PET/CT zastąpił wysłużony już aparat, będący w użytku od 2008 roku. Było to możliwe dzięki finansowaniu od Ministerstwa Zdrowia w ramach realizacji zadania Narodowej Strategii Onkologicznej pn. „Doposażenie zakładów medycyny nuklearnej – wymiana aparatów PET”.
Otwierając oficjalnie nową pracownię prof. Jolanta Kunikowska podziękowała wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu. Dziękował i gratulował również rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong.
– Jest to sukces wszystkich państwa, całej ekipy. Proszę jednak pamiętać, że sam aparat jeszcze do niczego nie służy. Przynosi korzyści jedynie wtedy, kiedy jest bardzo dobra współpraca z klinikami – podkreślał rektor.
– Pierwszy aparat w naszym szpitalu został zakupiony w 2008 r. Był to wówczas trzeci lub czwarty aparat w Polsce. Teraz w Warszawie działa ich osiem, ale tylko dwa zostały wymienione na te najnowocześniejsze w ramach strategii Ministerstwa Zdrowia. Jeden jest w Centrum Onkologii, drugi u nas. Co oznacza, że wniosek merytorycznie był bardzo dobrze przygotowany – chwalił dr hab. Adam Przybyłkowski, dyrektor ds. lecznictwa w Lokalizacji Banacha UCK WUM.
Sprzęt najnowszej generacji
Dzięki nowemu cyfrowemu skanerowi PET/CT (Biograph Vision 600) badanie pacjentów będzie szybsze oraz dokładniejsze przy równoczesnym zmniejszeniu aktywności radioizotopów koniecznych do jego wykonania. Zwiększy to komfort i bezpieczeństwo pacjenta, a także umożliwi wykonanie mu innych badań jeszcze tego samego dnia.
– To nowoczesne urządzenie pozwala na prowadzenie badań we wszystkich wskazaniach refundacyjnych: onkologicznych, kardiologicznych oraz neurologicznych, z użyciem różnych radiofarmaceutyków – podkreśla prof. Jolanta Kunikowska.
Dołączony do urządzenia tomograf komputerowy pozwoli na dokładną lokalizację zmian chorobowych. Oparty na laserach system pozycjonowania pacjenta umożliwi także wykonywanie badań, na podstawie których można będzie planować radioterapię.
Dodatkowo, badanie będzie się teraz odbywać w przyjaznej przestrzeni – sala, w której znajduje się skaner została odnowiona, a na ścianie została położona fototapeta z górskim motywem.
Czym zajmuje się Zakład Medycyny Nuklearnej UCK WUM
W zakładzie wykonuje się badania PET/CT ze znakowaną glukozą (2-[18F]FDG) we wszystkich wskazaniach refundacyjnych. Zakład posiada także możliwość wykonania badania z innymi znacznikami, znakowanymi izotopem galu-68 (dzięki posiadanemu generatorowi), takimi jak antygen specyficzny dla prostaty (PSMA) czy receptorami somatostatynowymi (DOTA-TATE). Zakład planuje wprowadzenie kolejnych radiofarmaceutyków, jak np. czynnik wzrostu fibroblastów (FAPI). Uruchomienie nowego urządzenia otwiera możliwości wykonywania badań diagnostycznych i naukowych, dlatego zakład zachęca do kontaktu (sekretariat_zmn@wum.edu.pl)