Otwieramy rok akademicki 2023/2024

Uroczysta inauguracja roku akademickiego to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu uniwersytetu. To czas podsumowań tego, co za nami oraz rysowania ambitnych planów na przyszłość. A także moment powitania nowo przyjętych studentów i doktorantów, którzy związali z nami swoje zawodowe marzenia. – Od dziś są Państwo częścią dwustuletniej tradycji nauczania medycyny w Warszawie. Dziękuję i życzę Wam powodzenia i sukcesów – mówił do immatrykulowanych prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Inauguracja roku akademickiego odbyła się 5 października w auli im. prof. J. Piekarczyka w Centrum Dydaktycznym WUM. Wzięło w niej udział grono znamienitych gości oraz reprezentanci całej społeczności akademickiej, w tym studenci i doktoranci, którzy zostali przyjęci na pierwszy rok studiów z najwyższą punktacją. Zgromadzonych powitał gospodarz wydarzenia rektor prof. Zbigniew Gaciong. W przemówieniu inauguracyjnym zaprezentował historię nauczania medycyny w Warszawie, z której uczelnia jest szczególnie dumna, dotychczasowe osiągnięcia w nauce, działalności klinicznej i dydaktycznej oraz plany, które w najbliższych latach uniwersytet chciałby zrealizować.

Przeszłość

To ponad dwa wieki historii, z początkiem sięgającym 1809 roku i powstaniem Wydziału Akademicko-Lekarskiego. Rektor przybliżył kluczowe wydarzenia od XIX w. do powstania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz postacie wybitnych lekarzy i farmaceutów, m.in. August Wolffa, Józefa Celińskiego, dra hab. Jana Zaorskiego, prof. Józefa Brudzińskiego, podkreślając, że dzisiaj „to właśnie my jesteśmy częścią tej wspaniałej historii”.

Teraźniejszość

Dziś WUM oferuje 16 kierunków studiów, 15 kierunków podyplomowych i studia MBA. Kształci 10 017 studentów oraz 270 doktorantów i 400 słuchaczy podyplomowych. Kadra liczy 1809 nauczycieli akademickich, w tym 186 profesorów tytularnych. A także doskonała baza kliniczna: 3 własne szpitale, ponad 162 katedry, kliniki, zakłady i pracownie prowadzące zajęcia dydaktyczne, badania naukowe, a także ośrodki sprawujące opiekę nad pacjentami. – Kształcimy przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia – mówił prof. Gaciong.

Rektor przypomniał liczne sukcesy uczelni - na polu naukowym, dydaktycznym i klinicznym. WUM to m.in. największy ośrodek przeszczepiania narządów w Polsce. W naszych klinikach stosujemy najnowsze technologie medyczne np. miniaturowe stymulatory serca czy robota Da Vinci, nasi naukowcy prowadzą aż 315 projektów naukowych i dydaktycznych na kwotę 664 mln złotych. W 3 dyscyplinach - naukach medycznych, farmaceutycznych i naukach o zdrowiu uczelnia uzyskała od Ministerstwa Edukacji i Nauki kategorię A. Nasi studenci są nagradzani i doceniani w wielu inicjatywach i konkursach, m.in. w prestiżowym konkursie Forbes „25 under 25” czy konkursie Studencki Nobel 2022. 
– Jesteśmy z was bardzo dumni – podkreślał rektor. 

Przyszłość 

Wyzwania WUM to duże inwestycje: będąca na ukończeniu rozbudowa Klinicznego Szpitala Okulistycznego, która przyniesie poprawę skuteczności leczenia pacjentów i zapewni dostępność usług okulistycznych. A także otwarcie w październiku Centrum Symulacji Medycznych - unikalnego w skali kraju miejsca, w którym nasi studenci będą zgłębiać techniki symulacji oparte na fantomach, przestrzeniach wysokiej wierności czy wirtualnej rzeczywistości. Nasze plany to także rozbudowa szpitala i kampusu Banacha, stworzenie Centrum Psychiatrii i Psychoterapii dla dzieci i młodzieży WUM przy ul. Dalibora oraz Centrum Dydaktyki Medycznej i Muzeum Historii Medycyny przy ul. Koszykowej. 

Uroczysta immatrykulacja

Rektor zwrócił się też do nowych studentów. – Spośród licznych uczelni kształcących w zawodach medycznych wybraliście WUM. Bardzo dziękuję i proszę wykorzystajcie tę szansę mądrze i efektywnie. My, jako pracownicy WUM, jesteśmy do waszej dyspozycji. 

Do uroczystej immatrykulacji wytypowano studentów z każdego wydziału. Prof. Marek Kuch, prorektor ds. studenckich i kształcenia odczytał słowa ślubowania, które powtórzyli immatrykulowani. W obecności dziekanów, rektor pasował studentów. Następnie ślubowali doktoranci ze Szkoły Doktorskiej. Słowa przysięgi przeczytał prof. Piotr Pruszczyk, prorektor ds. nauki i transferu technologii. Doktoranci otrzymali gratulacje i dyplomy.

Głos przedstawicieli studentów i doktorantów

Agata Andrzejczyk, przewodnicząca Samorządu Studentów WUM podkreśliła w swoim wystąpieniu, że nowi studenci stają się częścią wyjątkowej akademickiej społeczności, której celem jest kreowanie przyszłych specjalistów medycznych i naukowców, zaś wybór WUM jest wyrazem świadomości i dojrzałości.
Lek. Konrad Zuzda, przewodniczący Samorządu Doktorantów WUM mówił o wyzwaniach i trudnościach, z którymi muszą się mierzyć młodzi naukowcy ze względu na niskie zarobki i nakłady na naukę w Polsce. I życzył wytrwałości w codziennych obowiązkach: – Aby to, co wykonujemy każdego dnia: uczymy, nauczamy, prowadzimy badania i leczymy - sprawiało nam radość i satysfakcję. Te codzienne obowiązki, ta praca od podstaw mają szansą być silnym fundamentem polskiej nauki i motorem do reform, których pilnie potrzebujemy.

Wykład inauguracyjny 

Wykład inauguracyjny pt. „Moja droga” wygłosiła dr Irena Eris, absolwentka Wydziału Farmaceutycznego kierunku farmacja naszej uczelni. – Nauka była dla mnie zawsze bardzo ważna. Wiedziałam, że to coś, co może dać mi samodzielność i niezależność – mówiła. Podkreśliła, że farmacja jest trudna i wymagająca, ale daje szerokie spectrum widzenia człowieka i świata. 

 

W najważniejszej uroczystości roku akademickiego wzięli udział m.in: Łukasz Rzepecki, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Krzysztof Saczka, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, Piotr Bromber, podsekretarz stanu Ministerstwa Zdrowia, Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Sławomir Umiński, zastępca burmistrza dzielnicy Ochota, Mohamed Ahmed Salem Farea AlHarbiego, ambasador Ambasady Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce, Ahmed Al. Mansoori, sekretarz Ambasady Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce, Fred Gatera, przedstawiciel Ambasady Rwandy w Polsce, Witalij Biłyj, radca Ambasady Ukrainy w Polsce, prof. Michał Kleiber, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, były minister nauki. Inaugurację zaszczycili również byli rektorzy naszej uczelni oraz rektorzy warszawskich uczelni, przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, przedstawiciele instytucji związanych z naszą uczelnią oraz medycyną i ochroną zdrowia. Obecni byli także dyrektorzy szpitali i spółek WUM oraz osoby reprezentujące władze kościelne, także innych wyznań. 
WUM, prócz wymienionych, reprezentowali: prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektor ds. personalnych i organizacyjnych, prof. Wojciech Lisik - prorektor ds. Klinicznych i Inwestycji, prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju oraz przewodniczący Rad Dyscyplin Naukowych, członkowie Rady Uczelni, Dziekani Wydziałów oraz Senatorzy WUM. 

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Daniela Synowca.

Listy gratulacyjne z okazji inauguracji: