Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Autorytetem Polityki Zdrowotnej

Profesor Robert Gałązkowski odebrał nagrodę przyznawaną przez redakcję politykazdrowotna.com w kategorii Mentor. Profesor został uhonorowany za „uskrzydlenie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i inspirację młodych ratowników pasją”.

Nagroda w kategorii Mentor dla Prof. Roberta Gałązkowskiego

– Zawsze powtarzam sobie i swoim ludziom, że jesteśmy dla naszych pacjentów – powiedział profesor Gałązkowski, odbierając nagrodę – My nie jesteśmy sami dla siebie, my nie tworzymy nowoczesnych rozwiązań po to, żeby było nam łatwiej. Oczywiście to nas wspiera w naszym działaniu, ale naszym celem zawsze musi być pacjent, jego życie.

Nagrodę prof. Robertowi Gałązkowskiemu wręczył prof. Piotr Suwalski, dyrektor PIM MSWiA, który podkreślił między innymi:

– Musimy pamiętać, że Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w tak znakomitym europejskim wymiarze, w jakim teraz jest, to absolutnie dzieło pana profesora.

O nagrodach

Nagrody - Autorytety Polityki Zdrowotnej są przyznawane wybitnym osobowościom z obszaru ochrony zdrowia. Zostały wręczone w ośmiu kategoriach: Innowator, Donator, Mentor, Popularyzator, Aktywista, Manager, Dziennikarz medyczny oraz Osobowość. W tej kategorii nagrodę otrzymał prof. Jerzy Szaflik, związany z naszym uniwersytetem przez ponad 30 lat.

W tym roku przyznano także nagrody dla innowacyjnej placówki medycznej, innowacyjny produkt finansowy, innowacja w ESG, innowacyjna kampania. W tej ostatniej kategorii zwyciężyła kampania #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE zainicjowana przez Centrum Medyczne CMP, którą wspiera także Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dyskusje o trendach i innowacjach w obszarze zdrowia

Nagrody zostały wręczone w czasie konferencji Innovation Day. Innovation Day to cykl spotkań politykazdrowotna.com, podczas których eksperci, praktycy i decydenci rozmawiają o innowacjach i trendach w obszarze zdrowia.

W jednej z debat konferencji, której tematem była profilaktyka, wziął udział prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM. Dyskutantami byli dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii I Rehabilitacji, Paweł Walicki, prezes zarządu Centrum Medycznego CMP oraz prof. Maciej Banach, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.

Mówiąc o innowacjach w diagnostyce, w tym badaniach genetycznych, prof. Gaciong podkreślał:

– O tym, co niezwykle istotne, m.in. w przypadku chorób układu krążenia, czyli tym, czym się zajmujemy - nawet złe geny można pokonać. Poprzez zmianę stylu życia i profilaktykę - zniwelować wpływ złej predyspozycji, którą dostaliśmy z genami od rodziców.