Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk konsultantem krajowym

Profesor Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego i kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej WUM, otrzymała od minister zdrowia powołanie do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Kadencja potrwa 5 lat.

To już kolejne powołanie prof. Olczak-Kowalczyk do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Prof. Olczak-Kowalczyk ukończyła studia na naszej uczelni. Jest autorką wielu prac naukowych i licznych publikacji w czasopismach polskich oraz zagranicznych, jak również monografii z dziedziny stomatologii dziecięcej, promotorką prac doktorskich. Prowadziła wykłady na konferencjach i szkoleniach krajowych oraz międzynarodowych, na kursach specjalizacyjnych i doskonalących. Pełni również rolę kierownika szkoleń specjalizacyjnych z zakresu stomatologii dziecięcej i przewodniczącej komisji egzaminacyjnej PES. Profesor jest też współzałożycielką i prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Ponadto pełniła także funkcję przewodniczącej Rady ds. Rozwoju Stomatologii przy Ministrze Zdrowia.

Zadania konsultantów krajowych

Zadania konsultantów krajowych skupiają się na inicjowaniu krajowych badań epidemiologicznych oraz oceniają metody i wyniki tych badań. Konsultanci krajowi prognozują potrzeby zdrowotne w swojej dziedzinie. Do ich zadań należy również doradztwo jak realizować zadania, które wynikają z Narodowego Programu Zdrowia i innych programów zdrowotnych. Konsultanci krajowi opiniują wnioski o skierowanie pacjenta do leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami Polski oraz opiniują i doradzają przy zadaniach realizowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.