Prof. Hector Maldonado z uniwersytetu w Peru gościem na WUM

Prof. Hector Hugo Maldonado Felix jest koordynatorem ds. umów Narodowego Uniwersytetu San Marcos w Limie (Universidad Nacional Mayor de San Marcos). To jedna z najstarszych i najważniejszych uczelni w Ameryce Łacińskiej z którą we wrześniu 2022 r. podpisaliśmy kontynuację umowy bilateralnej zawartej w 2018 r. W środę, 28 czerwca, prof. Hector Maldonado gościł w murach naszej uczelni na zaproszenie prof. Pawła Włodarskiego, prorektora ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju.

Zakres współpracy

Głównym elementem współpracy z Narodowym Uniwersytetem San Marcos w Limie jest wymiana studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich. Obie uczelnie będą też współpracować naukowo. Medycyna jest w Peru doskonale rozwinięta w np. zakresie leczenia chorób tropikalnych oraz schorzeń związanych w przebywaniem na dużych wysokościach. Współpraca z Peru daje naszym lekarzom szansę na pogłębienie wiedzy w tych zakresie, a badaczom na prowadzenie wspólnych projektów naukowych.

Pierwsi studenci naszej uczelni - czworo z Wydziału Lekarskiego - na praktyki do Limy wyjechali już wrześniu 2019 r. Kolejni mieli odbyć je w 2020 r., jednakże z uwagi na pandemię wyjazd nie doszedł do skutku. W semestrze zimowym roku akademickiego 2023/2024 WUM planuje wznowić praktyki w Peru, jak również umożliwić przyjazd do Warszawy studentom z uczelni partnerskiej w Limie.

Wizyta prof. Maldonado

W trakcie wizyty, oprócz kwestii wymiany akademickiej oraz współpracy naukowej, dyskutowano również o jakości kształcenia. W rozmowach uczestniczył dr hab. Piotr Dziechciarz, pełnomocnik rektora ds. jakości kształcenia.

Prof. Hector Maldonado wygłosił prelekcję dotyczącą kobiet w naukach medycznych, podczas której omówił proces profesjonalizacji kobiet w dziedzinach farmacji i nauk o zdrowiu między rokiem 1920 a 1950 w kontekście procesu modernizacji, który nastąpił w Peru i południowoamerykańskim wybrzeżu Pacyfiku.

Po wykładzie prof. Maldonado zwiedził uczelnianą bibliotekę i Muzeum Historii Medycyny WUM, gdzie obejrzał zbiory muzeum i poznał tajemnice ciała ludzkiego w Teatrze Anatomicznym XXI wieku.