Prof. Marek Krawczyk członkiem czynnym Wydziału V Lekarskiego PAU

Rektor WUM w latach 2008-2016 prof. Marek Krawczyk został wybrany członkiem czynnym Wydziału V Lekarskiego Polskiej Akademii Umiejętności 15 czerwca 2024 r. Spośród 15 zgłoszonych kandydatów z różnych ośrodków naukowych w Polsce jedynie kandydatura prof. Krawczyka została poparta większością głosów Walnego Zgromadzenia PAU.

Prof. Marek Krawczyk jest specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz transplantologii klinicznej, wieloletnim kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, laureatem wielu nagród i odznaczeń krajowych oraz zagranicznych, m.in.: medalu Pro Ecclesia et Pontifice przyznanego przez papieża Franciszka (2019), francuskiego Orderu Palm Akademickich (2014), Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (2016), doctorem honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (2020), doctorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2021). Ponadto Profesor jest członkiem honorowym Towarzystwa Chirurgów Amerykańskich (2019) i wielu innych towarzystw naukowych polskich i zagranicznych.

O Polskiej Akademii Umiejętności

Polska Akademia Umiejętności jest instytucją powołaną do pielęgnowania nauki i kultury. Organizuje i wspiera badania naukowe, integruje środowiska naukowe i przekazuje tych badań oraz propaguje związane z nimi postawy. PAU składa się z 6 Wydziałów: Filologicznego, Historyczno-Filozoficznego, Nauk Ścisłych i Technicznych, Przyrodniczego, Lekarskiego oraz Twórczości Artystycznej. Wydziały PAU są ważnym forum opiniotwórczym w zakresie nauki.

Członkami Wydziału V Lekarskiego PAU są lekarze reprezentujący liczne specjalności medycyny klinicznej i podstawowych nauk medycznych oraz biolodzy, których tematyka badawcza ma ścisły związek z naukami medycznymi. Prof. Marek Krawczyk dołączył do grona naukowców z naszej uczelni będących członkami czynnymi PAU, w tym prof. Andrzeja Górskiego, prof. Ewy Szczepańskiej-Sadowskiej, prof. Stanisława Moskalewskiego, prof. Włodzimierza Januszewicza. Członkiem korespondencyjnym Wydziału V Lekarskiego PAU jest prof. Tadeusz Tołłoczko.

Więcej o Wydziale V Lekarskim PAU