Profesjonalna Opieka Farmaceutyczna – nowe studia podyplomowe na WUM

Nowoczesne i podążające za najnowszymi trendami w ochronie zdrowia - takie są uruchomione właśnie studia podyplomowe dla magistrów farmacji. Przygotowują do świadczenia opieki farmaceutycznej w aptece. Słuchacze m.in. zdobędą wiedzę na temat najważniejszych chorób, nauczą się szybkiego wyszukiwania potrzebnych informacji, rozwiną umiejętności związane z oceną farmakoterapii, wzmocnią swoje kompetencje komunikacyjne. 

Właśnie odbyło się otwarcie pierwszej edycji studiów. W uroczystości wzięli udział prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM, dr hab. Piotr Luliński, dziekan Wydziału Farmaceutycznego WUM oraz Marian Witkowski, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej, który wygłosił wykład. Zjazd otworzyła prof. Magdalena Bujalska-Zadrożny, kierownik studiów i kierownik Katedry i Zakładu Farmakoterapii i Opieki Farmaceutycznej WUM.

Pierwsze zajęcia stacjonarne

W trakcie dwudniowych zajęć praktycy - lekarze i farmaceuci - mówili o nowych uprawnieniach farmaceutów, opiece farmaceutycznej w niewydolności serca i w insulinoterapii. Odbyły się również warsztaty z komunikacji oraz konsultowania pacjenta, ćwiczenia z wyszukiwania informacji o leku oraz nauka pomiaru glikemii.

Co znalazło się w programie

– Program naszych studiów obejmuje zagadnienia, które pozwolą na lepsze rozumienie najważniejszych chorób przewlekłych, wybranych objawów i dolegliwości oraz zdobycie umiejętności praktycznych istotnych dla świadczenia opieki farmaceutycznej – mówi prof. Magdalena Bujalska-Zadrożny. I dodaje: – Zależy nam, aby wzmocnić umiejętności farmaceutów związane z oceną farmakoterapii, dlatego część programu stanowią zajęcia dotyczące badań diagnostycznych. Duży nacisk kładziemy też na szkolenie kompetencji komunikacyjnych niezbędnych do konsultowania pacjentów i budowania relacji farmaceuta-pacjent i farmaceuta-lekarz.

Najważniejsza praktyka 

Prof. Bujalska-Zadrożny stawia przede wszystkim na praktykę. Farmaceuci otrzymają praktyczne wskazówki i konkretne algorytmy postępowania oraz będą mogli ćwiczyć i doskonalić prowadzenie opieki farmaceutycznej. Część zajęć będą prowadzić lekarze z dużym doświadczeniem klinicznym.
Studia podyplomowe Profesjonalna Opieka Farmaceutyczna trwają 2 semestry. Zajęcia obejmują 196 godzin (92 godziny wykładów i 104 godziny ćwiczeń). Zjazdy odbywają się w soboty i niedziele, zazwyczaj raz w miesiącu. 

Trwają zapisy na drugą edycję

Pierwsza edycja studiów zakończy się w kwietniu przyszłego roku. Jednak już w październiku tego roku rusza II edycja. Do końca sierpnia można się jeszcze na nią zapisać.
 

Więcej o studiach Profesjonalna Opieka Farmaceutyczna na stronie CKP