Projekt dot. zastosowania relaksacyjnej szyny zgryzowej w bólach głowy dofinansowany przez MEiN

Autorką projektu „Innowacyjna metoda zastosowania relaksacyjnej szyny zgryzowej w bólach głowy” jest prof. Jolanta Kostrzewa-Janicka, kierownik Katedry Protetyki Stomatologicznej. Celem badania jest analiza skuteczności leczenia migren oraz napięciowych bólów głowy w przypadku dodatkowego wdrożenia stabilizacyjnych szyn zgryzowych. Dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości ponad 330 tys. zł zostało przyznane w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa II.

O projekcie „Innowacyjna metoda zastosowania relaksacyjnej szyny zgryzowej w bólach głowy”

Migrena i napięciowy ból głowy to grupa samoistnych bólów głowy opisywanych przez Międzynarodową Klasyfikację Bólów Głowy (ICHD). Badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej pokazują, że w ciągu roku 79% osób doświadcza bólów głowy. Koszt tego schorzenia szacowany jest w UE na 100 bilionów euro rocznie. Wielokrotnie wykazano, że są to dolegliwości często współwystępujące ze schorzeniami skroniowo-żuchwowymi, czyli zaburzeniami czynnościowymi układu ruchowego narządu żucia, których leczenie związane jest m.in. z zastosowaniem relaksacyjnych szyn zgryzowych. Mając to na uwadze wdrożenie dodatkowego elementu terapeutycznego do zalecanych metod postępowania w danym przypadku klinicznym wydaje się wskazane. Założeniem projektu jest wypracowanie nowych standardów postępowania terapeutycznego w pierwotnych bólach głowy i zastosowanie indywidualnie opracowanej relaksacyjnej szyny zgryzowej przygotowanej na podstawie budowy kostnej części twarzowej czaszki.

Innowacyjna metoda

Jak napisano we wniosku projektowym, stres powoduje zwiększone napięcie mięśni, które generuje siły zależne między innymi od ich długości. Różne wektory pracy mięśni części twarzowej czaszki uniemożliwiają opracowanie stałej wartości odpowiadającej rozciągnięciu konkretnego mięśnia w aspekcie minimalizacji jego napięcia. Z tego względu wzięto pod uwagę możliwość generowania siły, która jest wypadkową działania wielu mięśni narządu żucia. Stopień odwodzenia żuchwy odpowiadający takiemu rozciągnięciu mięśni żucia w aspekcie minimalizacji generowanej przez mięsień siły jest podstawą leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. Na podstawie budowy części twarzowej czaszki możliwe jest obliczenie długości poszczególnych mięśni tak, aby wykorzystując opracowany wzór, uzyskać stopień odwodzenia żuchwy wpływający na generowanie minimalnych sił przez mięśnie żucia. Co oznacza, że centralne pobudzanie aktywności mięśni żucia będzie cały czas przebiegało, zależne między innymi od psychoemocjonalnego stresu, ale nie będzie w strukturach obwodowych działania destrukcyjnych sił. Skuteczność relaksacji mięśni narządu żucia w bólu mięśniowo-powięziowym zostanie przeniesiona na działanie mięśni głowy i części twarzowej czaszki.

W projekcie wezmą udział osoby między 20 a 50 rokiem życia z bólami głowy (napięciowe bóle głowy, migrena), zdiagnozowanymi przez neurologa i leczone od minimum 3 miesięcy zgodnie z zaleceniami. 

Nauka dla Społeczeństwa II

W ramach programu wsparcie finansowe otrzymują projekty, których celem jest budowanie współpracy między podmiotami i jednostkami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej, opracowywanie i implementacja rozwiązań służących społecznościom lokalnym i regionalnym oraz tworzenie modeli teoretycznych obejmujących swoim obszarem zagadnienia społeczne. To pierwsza edycja konkursu. Wsparcie finansowe otrzyma 55 projektów na łączną sumę 45,5 mln zł.

Finansowanie objęło projekty z obszarów: doskonałość naukowa, nauka dla innowacyjności, humanistyka – społeczeństwo – tożsamość, kultura fizyczna dla aktywnego i zdrowego społeczeństwa.