Spotkanie odbyło się 23 listopada w kampusie przy ul. Ciołka. To drugie z cyklu spotkań z ekspertami medycyny i nauk o zdrowiu, decydentami i liderami ochrony zdrowia w Polsce, skierowane do studentów pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu. Organizatorem był Zakład Podstaw Pielęgniarstwa WUM. W spotkaniu wzięli udział studenci studiów licencjackich.
Przede wszystkim nadzór nad właściwym wykonywaniem zawodu
Nadzór nad właściwym wykonywaniem zawodu to główne zadanie samorządu. Najważniejszymi aktami prawnymi obowiązującymi pielęgniarki i położne jest ustawa o zawodzie oraz ustawa o samorządzie. Ustawa o zawodzie pielęgniarki i zawodzie położnej powstała w 2011 r. i obecnie trwają prace nad jej nowym kształtem, który uwzględni zmiany, jakie zaszły od tego czasu, m.in. w zakresie nowych kompetencji, takich jak preskrypcja leków.
Jednym z postulatów izby jest uregulowanie przepisów dotyczących posługiwania się językiem polskim przez obcokrajowców, którzy chcieliby pracować w Polsce. – To konieczne, aby móc realizować zlecenia, komunikować się z pacjentem oraz z zespołem pielęgniarskim – mówiła Mariola Łodzińska. – Brak znajomości języka polskiego generuje wiele problemów, między innymi właściwy nadzór nad pracą takiej osoby. Dlatego w nowej ustawie chcieliśmy zawrzeć takie zapisy, jakie znajdują się w ustawie o zawodzie lekarza, m.in. że to NRPiP przeprowadza egzamin z języka polskiego – podkreślała.
O etyce i ochronie zawodu
NRPiP zajmuje się także upowszechnianiem zasad etyki w zawodzie. Mariola Łodzińska mówiła o nowych zapisach, które pojawiły się w kodeksie etyki na prośbę środowiska. Dotyczą one wzajemnego oceniania się w mediach społecznościowych. Przestrzeganie tego zapisu jest obowiązkiem wszystkich reprezentantów środowiska.
Rada zajmuje się też ochroną zawodu, dlatego reaguje stanowczo na przypadki publikowania informacji szkodliwych lub szkalujących zawody, w tym na różnego rodzaju stronach internetowych. – Trzeba pamiętać, że oprócz samych pielęgniarek i położnych, na takie strony wchodzą też pacjenci, ich rodziny oraz przedstawiciele ministerstwa zdrowia – podkreślała prezes Łodzińska.
Czym jeszcze zajmuje się rada?
Opracowuje standardy zawodowe. Powstał już m.in. standard opieki pooperacyjnej oraz standard dializoterapii. Trwają prace nad standardem opieki pielęgniarskiej w psychiatrii. Samorząd ustala kierunki rozwoju pielęgniarstwa, integruje środowisko, zajmuje się edukacją zdrowotną i promocją zdrowia, zajmuje stanowiska w sprawie stanu zdrowia społeczeństwa.
– Brakuje mi czasu na pracę twórczą – śmiała się prelegentka – na opracowanie tego, jak ma wyglądać przyszłość polskiego pielęgniarstwa, na stworzenie strategii na 15 lat, bo całe życie zajmujemy się gaszeniem pożarów. Mówiła też o protestach w sprawie zmiany wynagrodzeń czy obsad jednoosobowych na oddziałach szpitalnych.
Na koniec studenci mieli okazję do zadawania pytań. Pytali o system no-fault, mentoring, pracę w wojsku. Rozmawiano też o nowych kompetencjach, jak zlecanie badań czy orzekanie o czasowej niezdolności do pracy. A także o samodzielności zawodowej oraz przenikaniu się kompetencji zawodowych.
Pierwsze spotkanie z cyklu odbyło się 18 kwietnia br. Gośćmi byli wówczas: Piotr Bromber, podsekretarz stanu resortu zdrowia oraz Edyta Gadomska, zastępczyni dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych MZ. Więcej