Spotkanie w związku z zakończeniem kadencji rektora prof. Zbigniewa Gacionga

30 sierpnia 2024 r. w związku z zakończeniem pełnienia funkcji Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w kadencji 2020-2024 przez prof. Zbigniewa Gacionga w Klubie Profesorskim odbyło się wyjątkowe spotkanie.

Zaproszenie prof. Zbigniewa Gacionga przyjęli: prof. Marek Krawczyk – rektor w latach 2008-2016, prorektorzy: prof. Robert Gałązkowski i prof. Paweł Wlodarski, dziekani wydziałów: prof. Rafał Krenke, prof. Piotr Luliński, prof. Mariusz Gujski, Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk Farmaceutycznych prof. Grzegorz Nałęcz- Jawecki, Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego prof. Maciej Słodkowski,  Dyrektor Szkoły Doktorskiej prof. Michał Grąt, Pełnomocnik Rektora dr hab. Adam Przybyłkowski, Prezes Centrum Medycznego WUM sp. z o.o. Justyna Mieszalska, władze administracyjne oraz dyrektorzy, kierownicy i pracownicy jednostek administracji uczelni.

W liście skierowanym tego dnia do Społeczności akademickiej rektor prof. Zbigniew Gaciong napisał:

„Szanowni Państwo

zwracam się do Państwa po raz ostatni jako rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To okazja do krótkiego podsumowania mijającej kadencji, do refleksji, ale także podziękowań. Lata 2020-2024 były trudnym okresem zarówno dla całego kraju jak i dla naszej uczelni. Ten czas stawiał przed nami wszystkimi wiele trudnych i niespotykanych dotąd wyzwań. 

Pomimo nieprzychylnych okoliczności możemy pochwalić się imponującymi osiągnięciami. Zrealizowaliśmy skomplikowane inwestycje, w tym m.in. powstało planowane od kilkunastu lat Centrum Symulacji Medycznych. Zmodernizowano istniejącą bazę kliniczną i dydaktyczną, w tym budynek rektoratu. Rozpoczął się projekt rewitalizacji kampusu Lindleya. Powstał wieloletni plan rozwoju kampusu Banacha.

Warszawski Uniwersytet Medyczny realizuje niespotykany dotąd w Polsce rozwój transplantologii – rozpoczęliśmy programy przeszczepów płuc i serca, rozwinęliśmy obszar przeszczepów wątroby i nerek, znakomicie funkcjonuje program przeszczepiania rogówki oraz program transplantacji komórek krwiotwórczych. 

Warto nadmienić, że po raz pierwszy w klasyfikacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdobyliśmy ocenę „A” we wszystkich kategoriach naukowych. Z kolei w prestiżowym rankingu „Perspektyw” osiągnęliśmy pozycję najlepszej uczelni medycznej w Polsce i tę pozycję utrzymujemy od lat. 

Miarą sukcesów mogą być też liczby. Otrzymaliśmy największą subwencję wśród uczelni medycznych w naszym kraju (325 milionów złotych). W szpitale WUM zainwestowano 820 milionów złotych, a w projekty realizowane przez naszych badaczy 710 milionów, co oznacza wzrost o 300 procent w porównaniu do 2020 roku. Tę kadencję rektorską kończymy w dobrej kondycji finansowej. 

Te osiągnięcia to zasługa pracowników naszej uczelni – badaczy, nauczycieli i zatrudnionych w administracji. To właśnie Wam zawdzięczamy pozycję na naukowej i edukacyjnej mapie Polski. 

Dziękując Państwu za ostatnie cztery lata, składam jednocześnie najlepsze życzenia na przyszłość. Wszystkim, dla których WUM jest ważnym miejscem w życiu, życzę wielu sukcesów!”