Spotkanie z Małżonką Prezydenta RP w sprawie upamiętnienia Stanisławy Leszczyńskiej

Stanisława Leszczyńska jest patronką polskich położnych. Aby uhonorować tę niezwykłą postać, przy Szpitalu im Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie ma stanąć przedstawiająca ją rzeźba kameralna. O wsparcie tej inicjatywy zwróciły się do Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy członkinie Komitetu Społecznego Upamiętniającego Postać Stanisławy Leszczyńskiej. Wizyta w Pałacu Prezydenckim odbyła się 5 marca.

O Komitecie Społecznym Upamiętniającym Postać Stanisławy Leszczyńskiej

Komitet powstał w 2023 r. Powołały go: dr Barbara Mazurkiewicz z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej, opiekun SKN Etyki oraz Mariola Sienkiewicz i Agnieszka Ryczek.
 
Celem działań komitetu jest budowa pomnika przedstawiającego Stanisławę Leszczyńską. Pomnik ma stanąć przy Szpitalu im. Ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie. Miejsce postawienia pomnika nie jest przypadkowe - właśnie w tym szpitalu Stanisława Leszczyńska uczyła się i zdobyła tytuł zawodowy położnej.

- Polskie położone obrały Stanisławę Leszczyńską za swoją patronkę ze względu na jej niezłomną postawę oraz wybory, które zmuszona była dokonywać w czasie II wojny światowej - podkreśla dr Barbara Mazurkiewicz. I dodaje: - Jako więźniarka Auschwitz-Birkenau Stanisława Leszczyńska pomagała kobietom rodzić w nieludzkich warunkach obozowych. Wykazywała się również wspaniałą postawą przed wojną, jak i po jej zakończeniu, kiedy jako położna niosła pomoc ubogim rodzinom, nie zważając na ich przynależność etniczną czy narodowościową. Stanisława Leszczyńska to godny wzór do naśladowania dla przyszłych oraz pracujących już położnych.

Spotkanie z Pierwszą Damą

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyły inicjatorki komitetu, a także Ewa Piotrowska, dyrektor Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej i Anastazja Więckiewicz, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych szpitala oraz Anna Dudzińska, przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, która to izba patronuje przedsięwzięciu.
 
W trakcie wizyty przedstawiono postać Stanisławy Leszczyńskiej jako matki, położnej i więźniarki obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Omówiono także działania jakie komitet podjął w sprawie budowy pomnika oraz dalsze prace związane z tą inicjatywą. Małżonka Prezydenta RP poparła inicjatywę, podkreślając, że pomnik będzie potwierdzeniem roli położonej w historii polskiego położnictwa i szpitalnictwa.

 

Fot. Marek Borawski/KPRP