Prof. Rafał Krenke, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii WUM oraz wojewódzki konsultant ds. chorób płuc zaprosił kierowników klinik i oddziałów chorób płuc działających na Mazowszu. Spotkanie odbyło się 8 grudnia 2023 roku. Wzięli w nim udział również lekarze CSK UCK WUM zajmujący się przeszczepianiem. Celem spotkania było praktyczne przedstawienie zagadnień związanych z przeszczepianiem płuc w CSK UCK WUM oraz nawiązanie bliższej współpracy w zakresie kwalifikacji i leczenia chorych wymagających transplantacji.
Potrzebny silny ośrodek w centralnej Polsce
– Do niedawna przeprowadzenie kwalifikacji i zabiegu przeszczepiania płuc było możliwe tylko w trzech ośrodkach zlokalizowanych w Szczecinie, Gdańsku i Zabrzu, a więc miejscach stosunkowo odległych od woj. mazowieckiego i centralnej Polski. Po uzyskaniu akredytacji ministerstwa zdrowia i uruchomieniu programu przeszczepiania płuc w CSK UCK WUM i PIM MSWiA, chorzy z województwa mazowieckiego i województw ościennych mogą być leczeni w Warszawie, a więc znacznie bliżej miejsca zamieszkania. Ma to istotne znaczenie organizacyjne i logistyczne. Dlatego tak ważny jest rozwój współpracy między ośrodkiem transplantacyjnym a działającymi na terenie województwa klinikami i oddziałami chorób płuc – mówił prof. Rafał Krenke.
Program spotkania obejmował prezentacje przedstawicieli różnych Klinik CSK UCK WUM, pytania oraz dyskusję nad możliwościami i organizacją współpracy.
Długa tradycja i współczesne osiągnięcia
Prof. Zbigniew Gaciong, rektor, podkreślał, że jako ośrodek transplantacyjny Warszawski Uniwersytet Medyczny może pochwalić się bardzo długą tradycją.
– Tu zaczęła się transplantologia w Polsce. W 1966 roku w szpitalu przy ul. Lindleya miało miejsce pierwsze udane przeszczepienie nerki. Zabieg odbył się bez powikłań. Robił go zespół doskonale do tego przygotowany. Ludzie i zgrany zespół to klucz do sukcesu przy każdej transplantacji – zaznaczył rektor.
O przeszczepianiu narządów w UCK WUM w 2023 r. mówił mgr Krzysztof Zając, koordynator transplantacyjny UCK WUM i koordynator Poltransplantu dla województwa mazowieckiego. Podkreślał, że do 8 grudnia 2023 roku w UCK WUM przeszczepiono prawie 500 narządów unaczynionych na około 1500 w całej Polsce (na 50 ośrodków transplantacyjnych).
– To 1/3 w skali kraju. Jesteśmy ośrodkiem, któremu warto zaufać, z którym warto pracować i na którym można polegać – przekonywał.
Kwalifikacja i opieka nad pacjentem
Prof. Bartosz Kubisa, kierownik Oddziału Klinicznego Torakochirurgii Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM zwrócił uwagę na różne aspekty związane z kwalifikacją do zabiegu.
– Przy przeszczepach pamiętajmy o tym, aby nie czekać do ostatniej chwili. Należy dokładnie wyważyć wszystkie czynniki wpływające na tzw. „okno przeszczepowe”. W WUM rozważamy kwalifikację do przeszczepienia płuc nawet bardzo trudnych pacjentów, np. z chorobami współistniejącymi, których inne ośrodki dyskwalifikują. Do takich należą chorzy z chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością nerek czy wcześniejszymi interwencjami w klatce piersiowej. Jest to możliwe dzięki doskonale zorganizowanemu zapleczu medycznemu i wysoko wykwalifikowanej kadrze medycznej. Nie boimy się wyzwań i komplikacji. Opiekujemy się pacjentem i dbamy o niego w każdej fazie procedury przeszczepienia, a także później, po przeszczepieniu – mówił prof. Kubisa.
Zaproszeni goście pytali o koordynację działań, logistykę i opiekę nad pacjentem.
– We wszystkich tych aspektach UCK WUM będzie się starał służyć pomocą. Nie pozostawimy pacjenta ani lekarza zgłaszającego się z zapytaniem o możliwość zastosowania przeszczepienia płuc bez wszechstronnej pomocy i opieki – zapewniał prof. Krenke.
Ze strony WUM w spotkaniu uczestniczyli: prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM; prof. Michał Grąt, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby; prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii; prof. Bartosz Kubisa, kierownik Oddziału Klinicznego Torakochirurgii; dr hab. Małgorzata Sobieszczańska-Małek, kardiolog i transplantolog współpracujący z zespołem kardiochirurgicznym UCK WUM; dr Katarzyna Błońska kierownik Oddziału Kardioanestezjologii UCK WUM; dr hab. Marta Maskey-Warzęchowska i dr hab. Tadeusz Przybyłowski z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii CSK UCK WUM, dr hab. Adam Przybyłkowski dyrektor ds. medycznych CSK UCK WUM; prof. Joanna Raszeja-Wyszomirska, kierownik Kliniki Hepatologii CSK UCK WUM; mgr Krzysztof Zając koordynator ds. transplantacji UCK WUM.