Studenci WUM laureatami konkursu "Wielka Synapsa 2023"

W szranki stanęli ze swoimi kolegami z 14 innych uczelni medycznych z całej Polski. I udało się! Zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i drużynowej zajęli miejsca na podium.

W klasyfikacji indywidualnej najlepszy okazał się reprezentant Wydziału Lekarskiego WUM - Adrian Bednarek. W konkurencji drużynowej zespół z WUM w składzie Adrian Bednarek, Stanisław Felis, Jan Jurak zdobył III miejsce, ustępując jedynie drużynom z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Na czym polegał konkurs

W sumie w zmaganiach konkursowych udział wzięło 45 studentów. Podczas rywalizacji indywidualnej rozwiązywali test składający się ze 100 pytań. Następnie 10 uczestników z najlepszymi wynikami odpowiadało pisemnie na 10 pytań typu prawda/fałsz. W konkurencji drużynowej trzyosobowe zespoły miały do rozwiązania zadania praktyczne z zakresu hemodynamiki, podstaw elektrokardiografii i pracy serca.

Kto przygotował naszych studentów

Do zmagań konkursowych nasi studenci przygotowywani byli w Katedrze i Zakładzie Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM przez dra Michała Kowarę. Opiekę merytoryczną i dydaktyczną nad drużyną sprawowały: prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska oraz dr Liana Puchalska.

To była już piąta edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Fizjologicznej „Wielka Synapsa". W tym roku organizatorem była Katedra i Zakład Fizjologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Konkurs odbył się 29 i 30 maja.
Co warto podkreślić, to drugi rok z rzędu, kiedy nasi studenci stają na podium. W zeszłorocznych zmaganiach zajęli bowiem pierwsze i - podwójne - trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej oraz pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej.