Święto diagnostów na WUM

27 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Z tej okazji dr hab. Olga Ciepiela, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego zaprosiła przedstawicieli władz rektorskich i dziekańskich do wizyty w Zakładzie Medycyny Laboratoryjnej oraz do obejrzenia nowych, właśnie wyremontowanych pomieszczeń Laboratorium Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM. W murach WUM odbyła się również konferencja współorganizowana przez Wydział Farmaceutyczny pt. „Diagnostyka laboratoryjna chorób cywilizacyjnych”.

Wizyta w zakładzie i laboratorium odbyła się 17 maja br. W jej trakcie prodziekan dr hab. Olga Ciepiela, pełniąca również funkcję kierownik Zakładu Medycyny Laboratoryjnej oraz Laboratorium CSK UCK WUM, zaprezentowała obecny profil działalności zakładu i plany na przyszłość. Wspólnie rozmawiano także o kształceniu studentów na kierunku analityka medyczna oraz szkoleniach podyplomowych diagnostów laboratoryjnych, zarówno na WUM, jak i w niepublicznych jednostkach współpracujących. 
 
Zwiedzanie laboratorium w CSK UCK WUM 
 
Następnie goście mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają nowe pomieszczenie laboratorium w szpitalu przy ul. Banacha. Jest ono największym medycznym laboratorium diagnostycznym działającym na rzecz jednostek UCK WUM i jednym z największych klinicznych laboratoriów w Polsce. Rocznie wykonuje ponad 2,5 mln badań diagnostycznych dla pacjentów placówki. Daje to dziennie średnio ok. 7000 badań. Ponad 35% wykonywanych jest w trybie pilnym, a średni czas wydania wyniku nie przekracza 60 minut. Szczególnym zainteresowaniem w trakcie wizyty cieszył się temat POCT (badań w miejscu opieki nad pacjentem) i kwestii związanych z wdrożeniem nadzoru laboratorium nad ich wykonywaniem. 
 
Obecni byli: prof. Marek Kuch, prorektor ds. Studenckich i Kształcenia WUM, dr hab. Piotr Luliński, dziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. Rafał Krenke, dziekan Wydziału Lekarskiego, dr hab. Adam Przybyłkowski, dyrektor ds. lecznictwa CSK UCK WUM, Monika Pintal-Ślimak, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wraz z członkami Krajowej Rady, dr hab. Edyta Podsiadły, kierownik Działu Mikrobiologii UCK WUM, dr Sławomir Białek, koordynator Kształcenia Podyplomowego na Wydziale Farmaceutycznym oraz przedstawiciele firmy Diagnostyka na czele z prof. Jakubem Swadźbą, prezesem spółki.
 
Tego samego dnia goście udali się do Laboratorium firmy Diagnostyka przy ul. Jutrzenki 100 w Warszawie. 
 
Konferencja na WUM
 
Finałem obchodów święta diagnostów była konferencja „Diagnostyka laboratoryjna chorób cywilizacyjnych”, która odbyła się 27 maja w auli im. prof. Olszewskiego na Wydziale Farmaceutycznym przy ul. Banacha. Organizatorami byli: Wydział Farmaceutyczny WUM, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, oddział warszawski Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej, Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM oraz Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych WUM. Patronat objęli: JM Rektor WUM oraz dziekan WF. Wydarzenie odbyło się w ramach I Mazowieckiego Dnia Diagnosty Laboratoryjnego. 
 
Konferencję poprowadzili: dr hab. Olga Ciepela oraz dr Sławomir Białek. W trakcie wystąpili eksperci z naszej uczelni. O diagnostyce parazytologicznej mówiła dr Agnieszka Pawełczyk z Zakładu Immunopatologii Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych zaś o diagnostyka zakażeń wywoływanych przez herpeswirusy dr hab. Maciej Przybylski z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej. Prelegentami byli także dr hab. Olga Ciepiela, która wystąpiła z wykładem pt. „Czy może nas coś jeszcze zaskoczyć? – analiza przypadków ze szpitala klinicznego” oraz dr Sławomir Białek z Katedry i Zakład Biochemii i Farmakogenomiki oraz Zakład Alergologii i Immunologii Klinicznej z wystąpieniem pt. „Od zupy alergenowej do molekuły alergenowej”.