Sympozjum nt. chorób rzadkich u noworodków

Dziecięcy Szpital Kliniczny UCK WUM jest jednym z niewielu ośrodków w Polsce, w którym kobiety rodzą dzieci z ciężkimi wadami, a mali pacjenci mogą być od razu na miejscu operowani. Właśnie w DSK odbyło się sympozjum „Choroby rzadkie i wady wrodzone noworodków wymagające pilnej interwencji po urodzeniu. Aktualne możliwości diagnostyki i terapii”.

14 kwietnia sala konferencyjna w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym wypełniła się do ostatniego miejsca. Sympozjum otworzył prof. Zbigniew Gaciong, Rektor WUM.

Najważniejsze tematy

Podczas pierwszej sesji eksperci mówili o nowoczesnych metodach diagnostyki wad płodu i noworodka – m. in. o diagnostyce genetycznej, badaniach inwazyjnych w przypadku prenatalnie wykrytych wad serca oraz o MR w diagnostyce obrazowej płodu. Następna sesja poświęcona była wadom noworodka do pilnej interwencji kardiologiczno-kardiochirurgicznej po urodzeniu. Tu mowa była np. o zaburzeniach rytmu serca i przewodzenia u płodu i noworodka, leczeniu kardiochirurgicznym wad serca w okresie noworodkowym, jak również o nowych możliwościach leczenia ostrej niewydolności serca u noworodków. Ostatnia sesja dotyczyła innych chorób rzadkich i wad wymagających pilnych zabiegów chirurgicznych lub zabiegów radiologii interwencyjnej. Można było wysłuchać prezentacji nt. przepukliny przeponowej, zrośnięcia przełyku, czy zastosowania technik radiologii interwencyjnej w leczeniu malformacji naczyniowych.

Wybitni eksperci

W sympozjum wzięli udział: dr hab. Krzysztof Szczałuba, prof. Piotr Węgrzyn, prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel, dr hab. Przemysław Kosiński, dr Mariusz Furmanek, dr Michał Chojnacki, prof. Bożena Kociszewska-Najman, dr hab. Renata Bokiniec, prof. Krzysztof Czajkowski, lek. Magdalena Zarlenga, lek. Jacek Kuźma, dr Piotr Wieniawski, dr Krzysztof Godlewski, dr Michał Buczyński, dr hab. Izabela Pągowska-Klimek, prof. Bożena Werner, prof. Mariusz Kuśmierczyk, dr Żaneta Moczydłowska, dr Marek Wolski, dr Jarosław Żyłkowski, dr Remigiusz Krysiak, prof. Andrzej Piotrowski, dr Aleksandra Jasińska, dr hab. Magdalena Januszewicz.

Organizatorzy

Sympozjum zorganizowali: Klinika Neonatologii i Chorób Rzadkich UCK WUM, Zakład Genetyki WUM oraz Pracownia Neurodiagnostyki/ Neurogenetyki UCK WUM, Klinika Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii UCK WUM, Katedra Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej UCK WUM, Klinika Chorób Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci UCK WUM, Klinika Chirurgii Dziecięcej, Urologii Dziecięcej i Pediatrii UCK WUM, Zakład Radiologii Pediatrycznej UCK WUM, Zakład Radiologii UCK WUM.