Szczęśliwa siódemka! Nasza uczelnia wśród liderów rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023

W opublikowanym 29 czerwca rankingu polskich uczelni akademickich WUM zajął siódme miejsce. To ogromny awans i historyczny rekord naszego uniwersytetu w rankingu przeprowadzanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” od 2000 roku. A to nie koniec dobrych wiadomości! Siedem kierunków WUM znalazło się w pierwszej trójce najlepszych w kraju. Ponadto, Warszawski Uniwersytet Medyczny - kolejny rok z rzędu - jest drugą uczelnią akademicką z najwyższym wskaźnikiem odzwierciedlającym pozycję absolwentów na rynku pracy.

Na Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023 składają się cztery rankingi: uczelni akademickich, uczelni niepublicznych, publicznych akademii nauk stosowanych i publicznych uczelni zawodowych oraz kierunków studiów. Ranking uwzględnia 30 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie. 29 czerwca, na uroczystej gali, która odbyła się w Narodowym Instytucie Kultury, rektor naszej uczelni prof. Zbigniew Gaciong odebrał z rąk twórców rankingu dyplom potwierdzający lokatę WUM. Na gali obecny był również prof. Robert Gałązkowski, prodziekan ds. dietetyki, ratownictwa medycznego i zdrowia publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, który otrzymał dyplom potwierdzający pierwszą lokatę dla kierunku ratownictwo medyczne.

Historyczny awans

Ranking polskich uczelni akademickich objął 102 szkoły wyższe, publiczne i niepubliczne (z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Warszawski Uniwersytet Medyczny, zajmując siódme miejsce, jest najwyżej ocenioną uczelnią medyczną klasyfikowaną w pierwszej dziesiątce zestawienia. Za nim, na 9 miejscu, znajduje się Gdański Uniwersytet Medyczny (ex aequo z Politechniką Łódzką). W tym roku na pierwszym miejscu - ex aequo znalazły się: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski.

Tegoroczna lokata to wielki sukces. To nie tylko awans o pięć pozycji w stosunku do rankingu z 2022 r. (wtedy WUM zajął 12 miejsce), ale także najwyższa z dotychczasowych lokat. – Ogromnie cieszą nas wyniki rankingu – mówi rektor prof. Zbigniew Gaciong. – Jesteśmy najstarszym uniwersytetem w Warszawie, z tradycją sięgającą ponad 200 lat. A także jednym z największych w kraju. Pozycja w rankingu potwierdza naszą pozycję na mapie akademickiej i edukacyjnej kraju.

Liderzy w kształceniu

Osiem kierunków z naszej oferty edukacyjnej znalazło się na podium swoich zestawień w Rankingu Kierunków Studiów 2023. Są to:

  • ratownictwo medyczne – miejsce 1 (na 20 uczelni)
  • analityka medyczna – miejsce 2 (na 11 uczelni)
  • dietetyka – miejsce 2 (na 19 uczelni)
  • kierunek lekarski – miejsce 2 (na 15 uczelni)
  • zdrowie publiczne – miejsce 2 (na 12 uczelni)
  • farmacja – miejsce 2 (na 11 uczelni)
  • położnictwo – miejsce 2 (na 15 uczelni)
  • pielęgniarstwo – miejsce 3 (na 25 uczelni)

Ranking Kierunków Studiów 2023 uwzględnia 74 kierunki studiów. To tylko ułamek oferty edukacyjnej polskich uczelni, która obejmuje ponad 1700 kierunków. Biorąc pod uwagę powyższe, Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” razem z uczelniami, dokonała przyporządkowania tych studiów do najpopularniejszych kierunków lub grup kierunków podlegających rankingowej ocenie.

Dyplom WUM to gwarancja dobrego zatrudnienia

Co warte podkreślenia, w 24. edycji rankingu WUM jest drugą uczelnią akademicką z najwyższym wskaźnikiem odzwierciedlającym pozycję absolwentów na rynku pracy. To już drugi raz z rzędu! Ponownie też jesteśmy jedyną uczelnią o profilu medycznym w pierwszej „dziesiątce” zestawienia przygotowanego w oparciu o kryterium „Absolwenci na rynku pracy”, tym samym prześcigamy 48 uczelni. Pierwsze miejsce – ponownie - zajęła Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
 
„Absolwenci na rynku pracy” to jedno z siedmiu kryteriów Rankingu Uczelni Akademickich. Ustanawiane jest na podstawie ogólnopolskiego badania ekonomicznych losów absolwentów, przeprowadzanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki z wykorzystaniem danych ZUS. Wyniki badania brane pod uwagę pochodzą z lat 2017-2020. Wskaźnik uwzględnia dwa parametry: zarobki absolwentów w odniesieniu do zarobków w powiecie zamieszkania i zatrudnialność absolwentów – mierzoną ryzykiem bezrobocia na tle stopy bezrobocia w powiecie zamieszkania. Wprowadza też korygujący wskaźnik procentu absolwentów objętych systemem ELA (czyli zarejestrowanych w ZUS). Dane uwzględniają sytuację w pierwszym roku po zakończeniu studiów. Drugie miejsce dla naszej uczelni jest potwierdzeniem jakości kształcenia prowadzonego na WUM oraz znaczenia uzyskiwanego dyplomu na rynku pracy. 

Cały ranking dostępny na stronie